Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Benedykt z Nursji, opat, patron Europy
Dziś jest: 11 lipca 2020

Opoczno

Ostatni dzwonek na utworzenie Muzeum Wsi Opoczyńskiej

wtorek, 30 czerwca 2020 11:36 / Autor: Radosław Mizera
foto: www.opocznopowiat.pl
Radosław Mizera

Opoczyńskie drewniane chałupy w swoim wnętrzu posiadały sień, izby i komory. Jest szansa, że wiele z tych budynków zostanie uratowanych przed całkowitym zniszczeniem poprzez utworzenie Muzeum Wsi Opoczyńskiej.

Marian Kmieciak jest wójtem Odrzywołu, będącego historycznie częścią regionu opoczyńskiego. Jego zdaniem to ostatni dzwonek na utworzenie skansenu. - Przede wszystkim folklor opoczyński jest rozpoznawalny nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Wiele starych chat opoczyńskich niszczeje. To ostatni moment, by je uratować przed całkowitym zniszczeniem. Dlatego wystąpiłem do samorządowców z opoczyńskiego o podjęcie rozmów w celu utworzenia skansenu, który będzie prezentował wieś opoczyńską – powiedział wójt Marian Kmieciak:

Starosta opoczyński Marcin Baranowski mówi, że idea jest słuszna. - To powinno być porozumienie ponadregionalne. Bardzo cenna inicjatywa, której będę kibicował – powiedział starosta opoczyński:

Ziemia Opoczyńska to region o charakterystycznych cechach, różniący się gwarą, strojem oraz specyfiką wielu elementów folkloru, a wszystkie te cechy kultury ludowej składają się na odrębność regionalną Opocznian. - Do podstawowych składników stroju kobiecego należą: koszula, wełniak, kaftan, zapaska, chustka oraz trzewiki. Noszono równiez korale - czytamy na stronie starostwa powiatowego w Opocznie. Najstarsze hafty wykonywano białą albo czerwoną stebnówką a czasem ściegiem prostym. Na przełomie XIX i XX wieku najpopularniejszy stał się haft krzyżykowy. Z kolei opoczyńskie drewniane chałupy w swoim wnętrzu posiadały sień, izby i komory. Budowane były na węgieł i posiadały dachy czterospadowe. Dachy te kryto słomą "na gładko" lub na "schodki”. Ściany zewnętrzne ,,pobielone” były na niebiesko lub zdobione geometrycznymi motywami roślinnymi.

Zapraszamy do nas: