Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Józef Sebastian Pelczar, biskup
Dziś jest: Wtorek, 19 stycznia 2021

Kozienice

Będzie wielka albo nie będzie jej wcale

sobota, 15 sierpnia 2020 13:02 / Autor: Kamil Zapora
fot. K.Zapora/Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Tak o młodej II Rzeczypospolitej powiedział Józef Piłsudski. Nie pomylił się, gdyż pierwsze lata po odzyskaniu niepodległości upłynęły Polsce na walce o granice. W setną rocznicę Bitwy Warszawskiej w Kozienicach odbyły się uroczystości pełne symboli nawiązujących do wydarzeń w XX-wiecznej Polsce.

Dziś ważny dzień dla wszystkich Polaków. Święto Wniebowzięcia NMP, Święto Wojska Polskiego oraz setna rocznica Bitwy Warszawskiej, która ocaliła nie tylko Polskę, ale całą Europę przed bolszewickimi potopem.

Uroczystości w Kozienicach rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym od złożenia wiązanek kwiatów i zapaleniu zniczy na mogile legionistów.

Na cmentarzu został również poświęcony krzyż "Polska Golgota", na którym widnieje napis: "Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska może być Polską, a Polak Polakiem". Jak mówi Jan Gajda, inicjator i fundator powstania pomnika, krzyż jest pełen symboli:

Krzyż poświęcił proboszcz parafii Św. Krzyża w Kozienicach ks. kan. Kazimierz Chojnacki.

Kolejny symboliczny gest miał miejsce na Placu 15-ego stycznia gdzie został posadzony dąb szypułkowy. Pomysłodawcą był Marek Gozdera, członek Komitetu Społecznego Budowy Pomnika Niepodległości. Jak przyznał, posadzenie tego konkretnego drzewa w tym miejscu jest bardzo wymowne:

Uroczysta msza święta została odprawiona w kościele Św. Krzyża. Ks. Tomasz Pastuszka zaznaczył, że nie ma innego kraju niż Polska, w którym jednego dnia obchodzono by święto kościelne, wojskowe i państwowe:

Następnie uczestnicy w uroczystym pochodzie pod przewodnictwem Stowarzyszenia Kawaleryjskiego imienia 22 Pułku Ułanów Podkarpackich z siedzibą w Garbatce-Letnisko i akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP w Kozienicach przeszli w inne ważne dla kozieniczan miejsce. Pod Pomnik Niepodległości, który został odsłonięty dwa lata temu w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Starosta Kozienicki Andrzej Jung zwrócił uwagę na geniusz polskich dowodzących w wojnie polsko-bolszewickiej i na znakomite postacie, które walczyły po polskiej stronie takie jak przyszły prezydent Francji Charles de Gaulle:

Burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski zaznaczył, że 15 sierpnia to również święto polskiej solidarności. Swój udział w zwycięstwie mieli wszyscy rodacy, nie tylko żołnierze:

Wartę przy pomniku pełnili żołnierze z 62. Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Radomiu.

Po zakończeniu uroczystości można było obejrzeć wystawę "Będzie wielka albo nie będzie jej wcale. Walka o granice Polski w latach 1918-1921”, którą pod pomnikiem zorganizowali IPN i Muzeum Regionalne w Kozienicach.