Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY
Patron dnia: święci Filip i Jakub Młodszy, Apostołowie              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Stanowiska
Dziś jest: Czwartek, 06 maja 2021

Końskie

Nadleśnictwo Ruda Maleniecka zmieni swoją nazwę

czwartek, 10 września 2020 08:39 / Autor: Marcin Prejs
Marcin Prejs

Od 1 stycznia 2021 roku Nadleśnictwo Ruda Maleniecka zmieni swoją nazwę na Nadleśnictwo Radoszyce. Będzie to powrót do międzywojennej tradycji leśnictwa regionu.

Wniosek dotyczący zmiany nazwy na Nadleśnictwo Radoszyce został złożony przez nadleśnictwo w ramach obowiązującej w Lasach Państwowych procedury i uzyskał szerokie poparcie, zarówno ze strony ministra środowiska, parlamentarzystów, samorządowców, jak i Lasów Państwowych. Zmiana będzie miała jedynie charakter formalny, nie ulegną zmianie granice, ani struktura jednostki.

Jak wyjaśnia Mateusz Garbacz, nadleśniczy Nadleśnictwa Ruda Maleniecka za zmianą nazwy przemawiają z jednej strony względy praktyczne. Nadleśnictwo Ruda Maleniecka ma od 2014 roku swoją siedzibę właśnie w Radoszycach. Z drugiej strony nie można zapomnieć także o historii nadleśnictwa. W latach 1921 - 1973 Nadleśnictwo Radoszyce funkcjonowało już w miejscowości Radoszyce, przypomina nadleśniczy.

Lasy wokół Radoszyc zawsze były własnością Skarbu Państwa. Do ostatniego rozbioru Polski były własnością królewską pod zarządem starosty radoszyckiego. Po rozbiorze stały się automatycznie lasami rządowymi. W XIX wieku lasy te tworzyły „Leśnictwo Przedbórz” i „Leśnictwo Radoszyce” z siedzibą w Radoszycach. W czasie I wojny światowej w Radoszycach, a później w Końskich miał siedzibę Powiatowy Urząd Leśny. Po I wojnie światowej, od 1921 roku lasy te tworzyły Nadleśnictwo Państwowe Radoszyce (spadkobierca utworzonego w 1918 r. Nadleśnictwa Końskie z siedzibą w Radoszycach).

Nadleśnictwo Radoszyce istniało od 1921 do 1973 roku, a później funkcjonowało jako obręb, do dziś będący jedynym obrębem nadleśnictwa. Nadleśnictwo o nazwie Ruda Maleniecka zostało utworzone tuż po II wojnie światowej, czyli w 1945 r. Jednak jest niewątpliwie sukcesorem – głównym spadkobiercą wiekowego Nadleśnictwa Radoszyce. Z tego powodu dzieje i historię administracji leśnej Nadleśnictwa Radoszyce liczą blisko 100 lat. Gospodarka leśna w polskich rękach trwała tutaj nieprzerwanie od 1921 r., kiedy to zostało utworzone właśnie Nadleśnictwo Radoszyce jako spadkobierca Nadleśnictwa Końskie utworzonego w 1918 roku.

Na skutek reorganizacji jednostek administracji Lasów Państwowych od 1 stycznia 1973 roku Nadleśnictwo Radoszyce zostało zlikwidowane i funkcjonowało prawie w całości jako obręb Radoszyce w Nadleśnictwie Barycz. Przy kolejnej reorganizacji przeprowadzonej w 1978 roku z dotychczasowego Nadleśnictwa Barycz wyłączono w całości obręb Radoszyce, przyłączając go do Nadleśnictwa Ruda Maleniecka.

Mimo że przez wiele lat przyzwyczajono się do nazwy Nadleśnictwo Ruda Maleniecka, to w przestrzeni publicznej bez trudu można było odnaleźć pamiątki przedwojennego ładu, jak i archiwalia dokumentujące dzieje nadleśnictwa. Jednym z nich jest kamienny krzyż stojący na skraju lasu przy drodze krajowej 74 z Kielc do Łodzi. Niedawno odrestaurowany, również staraniem leśników, na jednej ze ścian kryje inskrypcję, że fundatorami są pracownicy Nadleśnictwa Radoszyce.