Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

Mazowsze

Mazowiecka Kurator do dyrektorów szkół: Chrońmy naszych uczniów!

czwartek, 29 października 2020 21:13 / Autor: Weronika Chochoł
Magda Gliszczyńska/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Wobec wzrastającego zagrożenia epidemicznego, uznaję za niebezpieczne inicjatywy różnych środowisk, nawołujące uczniów do świętowania tzw. "tęczowego piątku" – napisała w liście skierowanym do dyrektorów szkół i placówek mazowiecka kurator oświaty Aurelia Michałowska.

Mazowiecka kurator przypomniała, że "akceptacja i szacunek dla drugiego człowieka bez względu na np. różnice narodowościowe, etniczne, rasowe, wyznaniowe są propagowane w treściach podstawy programowej kształcenia ogólnego oraz programach wychowawczo–profilaktycznych szkół". "Dlatego, wobec wzrastającego zagrożenia epidemicznego, uznaję za niebezpieczne inicjatywy różnych środowisk, nawołujące uczniów do świętowania tzw. „tęczowego piątku”.

W tym roku organizatorzy zachęcają uczniów do wyjścia w przestrzeń publiczną, „poza mury szkoły" - czytamy w liście.

Kurator zaapelowała także do nauczycieli, aby mając na uwadze troskę o bezpieczeństwo fizyczne, emocjonalne, także psychiczne dzieci i młodzieży podjęli wraz z rodzicami działania, aby zapobiec instrumentalnemu traktowaniu młodzieży szkolnej. "Chrońmy naszych uczniów przed wszelkimi zagrożeniami, jakie niosą ze sobą planowane akcje" - podkreśliła Michałowska.

Poprosiła także, aby kadra pedagogiczna szkół, w ramach zaplanowanych w programie wychowawczo–profilaktycznym działań, zaproponowała uczniom interesujące, alternatywne inicjatywy związane np. ze zbliżającymi się listopadowymi świętami: "nie muszę Państwu przypominać, iż wszelkiego typu programy, projekty edukacyjne, inne przedsięwzięcia angażujące uczniów, a odnoszące się do wychowania, bezwzględnie muszą być ustalane wspólnie z rodzicami. Wierzę, że dołożą Państwo starań, aby przebieg edukacji powierzonych Wam uczniów był bezpieczny" - zwróciła się do nauczycieli.

Aurelia Michałowska w liście do nauczycieli i wychowawców zwróciła uwagę na "niepokojące sytuacje, w których nauczyciele nawołują uczniów i wychowanków do udziału w protestach, strajkach i innych przedsięwzięciach, mających charakter zgromadzeń", na których nie są przestrzegane zasady bezpieczeństwa obowiązujące wszystkich podczas pandemii.

"Szczególna ranga społeczna zawodu nauczyciela wymaga od wszystkich, którzy realizują zadania dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wobec dzieci i młodzieży szkolnej wyjątkowej odpowiedzialności" - podkreśliła kurator zwracając się z apelem "o łagodzenie niepokojów wśród uczniów oraz o wskazywanie, iż udział w zgromadzeniach aktualnie jest niezgodny z prawem."