Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Świerże Górne
Dziś jest: Piątek, 17 września 2021

Mazowsze

Mazowsze krajowym liderem innowacji

wtorek, 03 listopada 2020 14:15 / Autor: Kamil Zapora
ilustracja, fot. felixioncool/pixabay.com
Kamil Zapora

Mazowsze po raz kolejny znalazło się na czele województw o największym potencjale innowacyjności, według twórców „Indeksu Millennium – Potencjał Innowacyjności Regionów 2020". Wyniki badania cieszą tym bardziej, że jest to rok ciężki dla wszystkich samorządów.

Radom szczepienia

Analitycy przygotowujący „Indeks Millennium – Potencjał Innowacyjności Regionów 2020" podkreślają, że ten rok zdominowała pandemia COVID-19, co znacząco wpłynęło na rozwój innowacyjności w Polsce. Z jednej strony wywołała kryzys w wielu dziedzinach – gospodarce czy edukacji, z drugiej może stać się siłą napędową innowacji np. w medycynie czy diagnostyce.

Mimo trudnego roku, województwo mazowieckie po raz kolejny znalazło się na pierwszym miejscu zestawienia. Tuż za nim uplasowały się małopolskie i dolnośląskie. - Świadczy to o tym, że nasza gospodarka jest najbardziej innowacyjna i faktycznie tak jest, ponieważ wydajemy najwięcej środków na wprowadzanie innowacji – podkreśla marszałek województwa Adam Struzik:

Marszałek przyznaje jednocześnie, że utrzymanie pozycji lidera w tym roku było ogromnym wyzwaniem. Pandemia koronawirusa i znaczące ograniczenia z nią związane, negatywnie wpłynęły na wszystkie gałęzie gospodarki:

Skutki lockdownu widoczne są w całej polskiej gospodarce. Według GUS, PKB zmniejszyło się o 8,2 proc. w II kwartale 2020 roku.

„Indeks Millennium – Potencjał Innowacyjności Regionów 2020" jest autorskim badaniem opracowanym przez analityków Banku Millennium z wykorzystaniem ostatnich dostępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego i bazy Pont Info. Uwzględniono w nim 5 kategorii: wydajność pracy, wydatki na badania i rozwój (B+R), edukację policealną oraz liczbę pracujących w B+R i liczbę wydanych patentów. Województwo mazowieckie otrzymało maksimum punktów w 4 na 5 kategorii – wydajności pracy, edukacji policealnej, liczbie pracujących w B+R i liczbie wydanych patentów. W kategorii dotyczącej wydatków na badania i rozwój lepsze okazało się województwo małopolskie.