Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Wirgiliusz z Irlandii, biskup
Dziś jest: Piątek, 27 listopada 2020

Mazowsze

Na Mazowszu powstanie 700 km nowych dróg. Także w regionie radomskim!

wtorek, 17 listopada 2020 19:20 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: GDDKiA
Elżbieta Warchoł

700 kilometrów nowych tras powstanie na Mazowszu! Dokumentacja jest w różnych fazach realizacji. Projekty dotyczą także regionu radomskiego.

Jak poinformowała we wtorek, 17 listopada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad: Obecnie w województwie mazowieckim przygotowywane są projekty nowych tras. Począwszy od nowych odcinków autostrad, dróg ekspresowych, a skończywszy na drogach klasy GP (ruchu głównego przyspieszonego). To razem około 700 kilometrów! Dokumentacja jest w różnych fazach realizacji, zaczynając od Studium korytarzowego, przez Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe do koncepcji programowej. Są także projekty dróg, które będą przebiegały przez region radomski. Mają powstać obwodnice dla Skaryszewa, Zwolenia czy Lipska.

 Jak informuje GDDKiA: Przygotowywana jest między innymi dokumentacja projektowa dla ponad 108 km drogi ekspresowej S12 od granicy woj. mazowieckiego i łódzkiego do Radomia i dalej do obwodnicy Puław w woj. lubelskim. Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej oraz materiałami do uzyskania decyzji środowiskowej realizowane jest przez dwie firmy projektowe. Dla wschodniego odcinka wniosek o uzyskanie decyzji środowiskowej został złożony w grudniu 2019 r. i toczy się postępowanie administracyjne prowadzone przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Warszawie. Dla zachodniego wniosek GDDKiA planuje złożyć na przełomie 2020 i 2021 r. Po zapewnieniu środków finansowych inwestycja ma być zrealizowana w latach 2023-26 - informuje GDDKIA.

Dla 11 miast zostaną wybudowane obwodnice. W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 w przygotowaniu jest dziewięć obwodnic: Ciechanowa, Lipska, Łącka, Ostrołęki, Pułtuska, Siedlec, Skaryszewa, Sokołowa Podlaskiego i Zwolenia. Dla siedmiu z nich trwa proces projektowy związany z przygotowaniem Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej. Jak informuje GDDKIA: Do zakończenia zmierzają procedury przetargowe dla obwodnicy Lipska. 12 listopada br. wybrana została najkorzystniejsza oferta i w przypadku braku odwołań oraz pozytywnej kontroli Prezesa UZP, w grudniu br. podpisana zostanie umowa na projekt i budowę drogi.