Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

REGION

Królewskie Źródła bez ognisk, grillowania i ruchu samochodowego

piątek, 09 kwietnia 2021 11:28 / Autor: Kamil Zapora
Nadleśniczy Tomasz Sot (z lewej) i jego zastępca Artur Mazur, fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

W popularnych wśród turystów „Królewskich Źródłach” w Puszczy Kozienickiej szykują się duże zmiany. W lesie pojawiła się nowa asfaltowa droga dla turystów, ale nie dojedziemy nią do samego rezerwatu, ale do parkingu, skąd pieszo trzeba będzie przejść odcinek ponad półtora kilometra.

Obiekt turystyczny „Królewskie Źródła” obchodzi w tym roku swoje dwudzieste urodziny. Po tym czasie można przyznać, że padł on ofiarą własnego sukcesu. Nierzadko można usłyszeć słowa krytyki, że jest to miejsce zatłoczone i mówiąc kolokwialnie „zajeżdżone” przez samochody.

Jak powiedział nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice Tomasz Sot, zmiany w tym miejscu mają ograniczyć ruch samochodów w okolicy samego rezerwatu:

Nasuwa się zatem pytanie, czy warto było wylewać asfalt na tak niewielkim odcinku? Okazuje się, że przemawiały za tym względy ekonomiczne i bezpieczeństwa:

Ostatni leśny parking i rezerwat będzie dzieliło 1,6 km. Leśnicy chcą uatrakcyjnić spacer turystom:

Aktualnie ze względu na koronawirusa gromadzenie się przy ogniskach i grillach jest zabronione, jednak leśnicy będą chcieli ograniczyć to również kiedy pandemia zakończy się:

Nowa organizacja w tym miejscu wejdzie w życie po oddaniu nowej drogi do użytku, a nie nastąpi to wcześniej niż w maju. Do tej pory obowiązywać będzie objazd drogą pożarową 301.