Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Krzysztof, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Mirzec, Gadka
Dziś jest: Niedziela, 25 lipca 2021

Kozienice

Słowiański wieczór nad Jeziorem Kozienickim

niedziela, 20 czerwca 2021 01:04 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom/Kozienicki Dom Kultury
Kamil Zapora

W sobotni wieczór mieszkańcy Kozienic spotkali się nad brzegiem jeziora, aby jak dawni Słowianie świętować przesilenie letnie. Były gry i zabawy dla całej rodziny, koncert i teatr ognia.

Spotkania sobótkowe nad Jeziorem Kozienickim stały się już tradycją zapoczątkowaną przez Kozienicki Dom Kultury. Jak przyznaje dyrektor KDK Elwira Kozłowska, impreza ta ma współczesnym przypomnieć i uwrażliwić na piękne tradycje naszych przodków:

Organizatorzy swój cel osiągają poprzez zabawę i konkursy, takie jak: wyścigi w workach, malowanie na folii, konkursy na najładniejszy strój i wianek czy „Pejzaż – Noc Świętojańska”.

W Noc Kupały nie mogło oczywiście zabraknąć plecenia wianków. O ich znaczeniu dla Słowian i sztuce robienia mówiła Halina Koryńska:

Chętnych do wspólnej zabawy nie brakowało:

Słowiański klimat spotęgował koncert Karoliny Skrzyńskiej z zespołem, choć jak przyznała sama artystka jej twórczość to muzyka tradycyjna zaadoptowana na potrzeby współczesnej publiczności:

Kiedy słońce schowało się już za horyzontem popis dał teatr ognia Amatum. Jak udaje się okiełznać niebezpieczny żywioł jakim jest ogień? Mówi Karolina Szymula z grupy Amatum:

Widowisko było hipnotyzujące. Mogliśmy zobaczyć m.in. walkę na rozpalone miecze, taniec z płonącymi obręczami, czy prószenia iskrami, które rozświetliły czarne niebo nad kozienickim jeziorem.