Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Świerże Górne
Dziś jest: Piątek, 17 września 2021

Kozienice

Pokazały bogactwo kulinarne powiatu kozienickiego

niedziela, 25 lipca 2021 21:39 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

W niedzielę w Głowaczowie swoje kulinarne i artystyczne możliwości pokazało 22 kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń gotujących z terenu całego powiatu kozienickiego. Było kolorowo, wesoło, a przede wszystkim smacznie.

Koła gospodyń wiejskich i stowarzyszenia gotujące z całego powiatu kozienickiego spotkały się w niedzielę w Głowaczowie na II powiatowym przeglądzie. Panie z KGW stanęły do kulinarnej potyczki, a przybyli na przegląd goście mogli poznać bogactwo lokalnych, tradycyjnych przysmaków tak jak na stoisku KGW z Sieciechowa:

 

Każde koło przygotowało coś specjalnego na podstawie przepisu, który jest pilnie strzeżony:

 

Koła Gospodyń Wiejskich ze względu na nazwę kojarzone są głównie z paniami, jednak koło z Basinowa udowadnia, że w KGW panuje pełne równouprawnienie:

Motywem przewodnim tegorocznego przeglądu były potrawy z drobiu, a panie z KGW prześcigały się w pomysłach jak np. kurczak dmuchany indykiem wypchany od KGW Świerże Górne, które zostało najwyżej ocenione przez jury konkursowe:

Zadanie jury, które kosztowało potraw przygotowanych przez KGW, choć przyjemne było nie lada wyzwaniem, o czym mówiła prezes LGD "Puszcza Kozienicka" Irena Bielawska:

Łączna pula nagród ufundowanych przez Związek Gmin Ziemi Kozienickiej i Lokalną Grupę Działania "Puszcza Kozienicka" wyniosła w tym roku ponad 8,5 tysiąca złotych.

Pierwszy przegląd odbył się w zeszłym roku w Gniewoszowie i zgodnie z umową każdy kolejny ma gościć w innej gminie. Mówi wójt Głowaczowa Hubert Czubaj:

 KGW na terenie powiatu kozienickiego prężnie się rozwijają z czego cieszy się starosta Krzysztof Wolski:

 

Z niedzielnej imprezy można było przynieść do domu piękne ozdoby domowej roboty, ale także pomysł na obiad w upalne dni, które zdradziły nam panie z Grabowa nad Pilicą:

 

 Na przeglądzie nie tylko licznie stawiły się panie z KGW, ale też pozostali mieszkańcy powiatu kozienickiego, którzy chcieli spróbować smaków Ziemi Kozienickiej:

 

Było coś dla ciała, ale też dla duszy. Każde z kół przygotowało krótki występ na scenie, a nie jeden z nich rozbawił publiczność do łez.