Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Jan I, papież i męczennik
Dziś jest: Sobota, 18 maja 2024

REGION

Czy warto wybrać projekt domu z wyceną?

czwartek, 03 marca 2022 10:48 / Autor: Newsroom
Newsroom

(artykuł sponsorowany)

Realizacja marzeń o własnych czterech kątach to skomplikowane przedsięwzięcie, zwłaszcza gdy decydujesz się na budowę domu. Jako inwestor musisz być przygotowany na szereg formalności i wyliczeń. Kosztorys wraz z podziałem prac na etapy jest niezbędny choćby przy staraniu się o kredyt. Budżet warto opracować również wtedy, gdy finansujesz inwestycję z własnych środków - ostatecznie też musisz wiedzieć, ile pieniędzy przygotować. Jednym ze sposobów na ułatwienie przebiegu kolejnych działań jest projekt domu z wyceną. Co powinieneś o nim wiedzieć?

1. Projekty domów z kosztorysem - co trzeba o nich wiedzieć?

2. Kosztorys inwestorski

3. Dostosowanie kosztorysu a projekty domów

Projekt domu z wyceną wiele ułatwia. Budowa to inwestycja stanowiąca źródło niemal niekończących się wydatków. Działając bez precyzyjnego planu i budżetu, ryzykujesz, że na każdym z etapów może pojawić się coś nieoczekiwanego, na co zabraknie środków. Jeśli natomiast opracujesz budżet już na początku, łatwiej będzie trzymać się założeń.

Projekty domów z kosztorysem - co trzeba o nich wiedzieć?

Gdzie znaleźć projekty domów jednorodzinnych z wyceną? Ma je w swojej ofercie chociażby Extradom, gdzie znajduje się wiele zróżnicowanych propozycji: zarówno projekty domów tanich w budowie, jak i nieco droższych konstrukcji. Dołączony kosztorys może być zresztą jednym z kryteriów, na podstawie których dokonujesz wyboru konkretnej koncepcji. Oszacujesz w ten sposób przyszłe wydatki na poszczególnych etapach realizacji oraz finalnie. Na taki komfort nie mogą liczyć osoby decydujące się na projekt indywidualny, ponieważ budżet powstaje dopiero po zakończeniu prac nad dokumentacją.

Kosztorys inwestorski

Jakie informacje znajdziesz w kosztorysie dołączonym do projektu domu? Uwzględnia się w nim szczegółowy wykaz prac budowlanych wraz z cenami materiałów i robocizny, od momentu wykonania fundamentów aż po doprowadzenie budynku do stanu deweloperskiego. Koszty wykończenia nie są ujęte w dokumencie określanym kosztorysem budowy. Nie znajdziesz tam także wydatków poniesionych na przygotowanie placu budowy, ogrodzenie działki czy doprowadzenie przyłączy.
Kosztorys składa się z kilku części. W pierwszej wskazuje się ilość i zakres wszystkich robót budowlanych. Później następuje przejście do kosztorysu szczegółowego obejmującego wydatki poniesione na zakup materiałów, opłacenie ekipy, zapewnienie sprzętu. Nie pomija się również zysku firmy budowlanej i kosztów pośrednich.

Dostosowanie kosztorysu a projekty domów

Kupując projekt domu z wyceną, warto wiedzieć, że wyliczony koszt bazuje na średnich cenach krajowych, dlatego w praktyce mogą pojawić się pewne rozbieżności wynikające z uwarunkowań lokalnych. Gdy przejrzysz już gotowe projekty domów i wybierzesz ten wymarzony, podejmij decyzję na temat materiałów, które zostaną wykorzystane do budowy. Dlaczego?
Kosztorysy inwestorskie opracowuje się w oparciu o standardowe materiały budowlano-wykończeniowe, dlatego zawsze wymagają one dostosowania do konkretnej realizacji. Przeważnie początkowe etapy – od postawienia fundamentów do doprowadzenia budynku do stanu surowego otwartego – przebiegają bez zmian. Do pierwszych modyfikacji dochodzi, gdy analizowane jest zestawienie stolarki okiennej. W zależności od parametrów, materiałów i producenta otrzymasz zróżnicowane oferty. Podobnie będzie przedstawiać się sytuacja w przypadku materiałów elewacyjnych i wykończeniowych. Rozbieżności mogą tu być znaczne - wszystko zależy od twoich potrzeb i oczekiwań.

(artykuł sponsorowany)