Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Licheńska
Dziś jest: Sobota, 02 lipca 2022

REGION

Trzeciomajowe obchody w Końskich, Opocznie i Drzewicy

piątek, 29 kwietnia 2022 15:58 / Autor: Marcin Prejs
Fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

231 lat minie w tym roku od uchwalenia Konstytucja 3 maja. Jak obchodzić będziemy Święto Narodowe Trzeciego Maja?

Niezwykle uroczysty charakter będą miały trzeciomajowe obchody w Końskich. Jak przypomina burmistrz Krzysztof Obratański, Końskie to przecież miasto Małachowski. – Miasto, z którego Stanisław Małachowski, marszałek Sejmu Wielkiego, wyjeżdżał na obrady Sejmu i w którym prawdopodobnie trwały prace koncepcyjne nad samym kształtem Konstytucji 3 maja – mówi burmistrz. Jak dodaje, w programie koneckich obchodów znalazły się m.in. spacer historyczny, msza święta, XVIII-wieczne gry plenerowe oraz koncert w parku miejskim w wykonaniu Bogusława Morki.

W Opocznie obchody związane z 231. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja otworzy msza święta w kolegiacie św. Bartłomieja. Po niej apel pamięci, salwa honorowa oraz składanie wiązanek przeprowadzone zostaną przy pomniku Tadeusza Kościuszki, wyjaśnia starosta opoczyński Marcin Baranowski.

Również w Drzewicy trzeciomajowe obchody będą miały bardzo uroczysty charakter. Po mszy przeniosą się na plac Wolności, a później przed strażnicę OSP, bo będą połączone z Dniem Strażaka, informuje burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski.

Trzeciomajowe uroczystości przeprowadzone zostaną także m.in. w Radoszycach i Stąporkowie. W programie msze święte i składanie kwiatów pod pomnikami orza część artystyczna.