Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Sancja Szymkowiak, zakonnica
Dziś jest: Czwartek, 18 sierpnia 2022

REGION

Organizacje pozarządowe z Mazowsza przygotują posiłki dla osób z Ukrainy

czwartek, 04 sierpnia 2022 17:08 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: MCPS w Warszawie
Elżbieta Warchoł

Od sierpnia do listopada 2022 roku posiłki dla osób z Ukrainy przebywających na Mazowszu będzie przygotowywało 14 podmiotów ekonomii społecznej. Wydanych zostanie prawie 47 tysięcy dwudaniowych zestawów obiadowych. Samorząd województwa mazowieckiego po raz kolejny sfinansuje posiłki dla uchodźców z Ukrainy. Na ten cel przeznaczono 1 mln zł. Posiłki dla uchodźców będą też przygotowywały podmioty z Radomia: Fundacja Dobry Duszek, Przedsiębiorstwo Społeczne Gospoda Jaskółeczka oraz Stowarzyszenie Razem. 

Wiosną tego roku samorząd Mazowsza przeznaczył na ten cel 2 mln zł. Przygotowanych zostało prawie 135 tys. posiłków. Przygotowywało je 11 podmiotów ekonomii społecznej z Mazowsza. Milion złotych otrzyma 14 organizacji, które na co dzień prowadzą bary, restauracje lub zajmują się cateringiem. – Od początku inwazji rosyjskiej angażujemy środki i kierujemy wsparcie do uciekających przed wojną. Zarząd województwa mazowieckiego przeznaczył już kolejny 1 mln złotych na posiłki dla obywateli Ukrainy, ponieważ potrzeby te nie maleją. Chcemy zapewnić przynajmniej części z naszych gości wsparcie w postaci posiłków. W sumie będzie ich około 47 tysięcy– powiedziała podczas podpisywania umów Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego:

– Bardzo ważnym elementem tego wsparcia jest fakt, że posiłki wykonają podmioty ekonomii społecznej, które w ten sposób mają okazję działać nie tylko na rzecz uchodźców z Ukrainy, ale i na rzecz wykluczonych mieszkańców Mazowsza. Jako przedstawiciele samorządu razem z podmiotami ekonomii społecznej możemy w ten sposób zapewnić lepszą realizację usług społecznych w naszym województwie – dodała radna województwa Anna Katarzyna Brzezińska. W subregionie radomskim posiłki przygotują: Fundacja Dobry Duszek, Przedsiębiorstwo Społeczne Gospoda Jaskółeczka oraz Stowarzyszenie Razem - wszystkie z Radomia oraz Stowarzyszenie Pomocy Drzewo marzeń z Adamowa. – Tak naprawdę cały czas pomagamy. Prowadziliśmy różne inicjatywy wsparcia uchodźców z Ukrainy. Cieszy nas, że otrzymujemy środki, dzięki którym dalej będziemy mogli prowadzić pomoc, ale to środki, które również nam pozwalają działać– mówiła Dagmara Janas, prezes Stowarzyszenia Razem z Radomia:

Ireneusz Gumowski prezes Stowarzyszenia Pomocy Drzewo marzeń z Adamowa:

– Staramy się pomóc tym, którzy w wyniku wojny w Ukrainie musieli opuścić swoje domy. Na terenie Mazowsza bardzo dużo organizacji angażuje się w pomoc osobom z Ukrainy. Pomoc tą chcemy jeszcze wzmocnić, przekazując 1 mln zł na zapewnienie potrzebującym posiłków w sposób bezpieczny. To również ukłon w stronę ekonomii społecznej – miejsc, które bardziej niż na zysk nastawione są na reintegrację społeczną i zawodową osób będących w trudnych sytuacjach życiowych, również uchodźców– mówił Mariusz Budziszewski, zastępca dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.
Przygotowanie i wydanie około 47 tys. dwudaniowych zestawów obiadowych zaplanowano do końca listopada 2022 roku.