Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: święci Andrzej Świerad i Benedykt, pustelnicy
Dziś jest: Sobota, 13 lipca 2024

Kozienice

Karolina Nieckarz z Grand Prix XIX Festiwalu im. B. Klimczuka

niedziela, 28 sierpnia 2022 01:17 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Do Karoliny Nieckarz trafiło Grand Prix XIX edycji Festiwalu im. Bogusława Klimczuka, który swój finał miał w sobotę 27 sierpnia, a co działo się dzisiaj wieczorem nad Jeziorem Kozienickim dowiecie się z naszej relacji.

W ostatni piątek w Kozienickim Domu Kultury odbyły się przesłuchania finalistów Konkursu o Nagrodę im. Bogusława Klimczuka. Wyłoniono ośmiu wokalistów, którzy zaprezentowali się na sobotniej gali w amfiteatrze nad Jeziorem Kozienickim. Ich sobotni występ nie miał wpływu na decyzje jury, bo ta zapadła już wczoraj, jednak my poznaliśmy ją właśnie po gali.

Najważniejsza nagroda, czyli Grand Prix Festiwalu i 6000 złotych wyśpiewała Karolina Nieckarz z powiatu rzeszowskiego. Jak powiedziała nam po odebraniu nagrody, w momencie ogłoszenia werdyktu mieszały się w niej ogromne zaskoczenie i ogromna radość.

Wśród innych nagród, jak co roku, była ta za najbardziej energetyczny występ, która trafiła do szesnastoletniej Kingi Wołoszyn z gminy Puławy. Jak przyznała Kinga, udział w festiwalu był dla niej cennym doświadczeniem. Sponsorem nagrody o wartości 5000 złotych, która trafiła do szesnastolatki jest Enea Wytwarzanie – czyli główny sponsor Festiwalu. Choć wiceprezes spółki Sławomir Zielony nie był w jury to po gali powiedział nam, że zgadza się z werdyktem.

Starosta kozienicki Krzysztof Wolski jest patronem festiwalu i sponsorem jednej z nagród w wysokości 1200 złotych, którą otrzymał duet Intertwine z Kielc.

I miejsce i nagrodę w wysokości 3,5 tys. zł otrzymała Anna Wasińska, reprezentująca Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka. Tuż za nią uplasowała się Natalia Kosmowska z Opatkowic (nagroda 2,5 tys. zł), a podium domknęła Ida Szebla ze Starego Wielisława (czek na kwotę 1,5 tys. zł).
Wyróżnienie pozaregulaminowe, Nagrodę Piotra Kozłowskiego – Burmistrza Gminy Kozienice w kwocie 1,2 tys. zł otrzymał Filip Rychcik z Warszawy.

Przewodniczący jury – Marek Klimczuk – syn patrona festiwalu przyznał, że tegoroczni uczestnicy prezentowali wysoki i wyrównany poziom. Marek Klimczuk to muzyk, kompozytor, aranżer, reżyser dubbingu, wieloletni przewodniczący jury festiwalu. Towarzyszyli mu: Piotr Gogol – muzyk, wokalista, trener wokalny, lektor, aktor dubbingowy, autor opracowań muzycznych i aranżacji wokalnych, kompozytor; Elwira Kozłowska – sekretarz jury (bez prawa głosu), z zawodu ekonomista, specjalista ds. public relations, manager kultury, z festiwalem związana od 2003 roku, a od 2010 roku jego dyrektor; Dariusz Szewc – z zawodu energetyk, z zamiłowania muzyk wywodzący się z Kozienic; działacz kulturalny i społeczny. Wokalista i gitarzysta, związany z lokalnymi formacjami „Power Blues 40+” oraz „Stare Konie”. W komisji konkursowej zasiadł również przedstawiciel głównego sponsora festiwalu – Enei Wytwarzanie - Mikołaj Ganabisiński. Z wykształcenia realizator i reżyser dźwięku, ponadto muzyk multiinstrumentalista i producent muzyczny, pasjonat fotografii. Założyciel i właściciel istniejącej od 2012 roku Radomskiej Szkoły Rocka. Szóstym jurorem, jak co roku, miał być Piotr Dąbrówka, ale w tym roku z ważnych przyczyn osobistych był nieobecny.

Gala to jednak nie wszystko, ponieważ Festiwal im. Bogusława Klimczuka to święto muzyki w Kozienicach, na które zapraszani są różnorodni artyści. W tym roku był to m.in. zespół Reggaeside, który przygotował program ku czci patrona. Jak przyznali członkowie zespołu, stworzenie trzech aranży utworów B. Klimczuka w stylu reggae było dużym wyzwaniem, ale tylko z pozoru, co możecie sami usłyszeć w naszej relacji poniżej.

Ponadto przed kozienicką publicznością zaprezentował się kabaret K2, a gwiazdą wieczoru była Maryla Rodowicz.

Drugi dzień festiwalu odbędzie się na terenie Ośrodka Rekreacji i Turystyki Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu. Na Scenie Enea, w amfiteatrze nad Jeziorem Kozienickim szykuje się prawdziwe widowisko. Festiwal wystartuje o godz. 19.00, a poprowadzi go tradycyjnie Paweł Sztompke z Programu 1 Polskiego Radia.

Widzowie najpierw zobaczą występ Kabaretu K2. Następnym punktem w wykonaniu zespołu Reggaeside. Po nim odbędzie się Koncert Galowy XIX Konkursu Piosenki o Nagrodę im. Bogusława Klimczuka, czyli występ najlepszych wokalistów tegorocznej edycji, połączony z wręczeniem nagród. Gwiazdą imprezy w tym roku będzie Maryla Rodowicz.