Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Jan Fisher, biskup, i Tomasz More, męczennicy
Dziś jest: Sobota, 22 czerwca 2024

REGION

Barszcz Sosnowskiego nadal groźny

środa, 21 czerwca 2023 13:17 / Autor: Magdalena Król
fot. Hubert Ogar
Magdalena Król

Dotknięcie, a nawet przebywanie w pobliżu rośliny grozi silnymi reakcjami alergicznymi i poparzeniami. Mowa o barszczu Sosnowskiego. W tym roku leśnicy trzeci rok z rzędu pozyskali środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na walkę z tą niebezpieczną rośliną.

Barszcz Sosnowskiego pochodzi z Kazachstanu. Został przeniesiony do środkowej i wschodniej części Europy, gdzie stał się rośliną inwazyjną i rozprzestrzenił na rozległych obszarach.

- W latach 50-tych zostały przeprowadzone badania nad skutecznością wykorzystania tej rośliny jako paszę dla bydła. W latach 70-tych zaczęto ją uprawiać na ówczesnych PGR-ach i miała być wykorzystywana jako pasza dla zwierza - tłumaczy Hubert Ogar z Nadleśnictwa Radom.

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną dwuletnią, dorastająca nawet do 3,5 m wysokości. W pierwszym roku wytwarza rozetę liściową, w drugim wypuszcza pęd nasienny zakończony dużym kwiatostanem w formie pokaźnego baldachu o średnicy nawet do 70 cm. Po wydaniu nasion roślina zamiera. Choć barszcz Sosnowskiego zachwyca i przyciąga uwagę swoją majestatycznością, stwarza jednak wielkie zagrożenie – wytwarza olejki eteryczne, w którego składzie znajdują się powodujące oparzenia furanokumaryny. Olejki zawierające te związki tworzą naturalną ochronę rośliny przed owadami i patogenami, i mogą znajdować się w każdej części rośliny – łodydze, liściach czy kwiatach. Związki te są bardzo niebezpieczne dla ludzi, bo kontakt z nimi powoduje oparzenia II, a nawet III stopnia.

- Roślina ta jest jedną z najniebezpieczniejszych roślin, które występują w Polsce. Barszcz Sosnowskiego wytwarza furanokumaryny, są to substancje parzące. Przy wysokiej temperaturze i wilgotności, będą w pobliżu takiej rośliny, związki te unoszą się i mogą dostać się na skórę i dochodzi wtedy do poparzenia - mówi Hubert Ogar.

 

- Jeżeli znajdziemy barszcz na swojej działce, to najlepiej zawiadomić odpowiednie służby. W przypadku terenów miejskich zgłoszenia przyjmuje Zakład Usług Komunalnych i Straż Miejska - mówi Marcin Gutkowski z Zakładu Usług Komunalnych

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu stanowiska barszczu Sosnowskiego zostały zlokalizowane w trzech nadleśnictwach (Radom, Jędrzejów i Daleszyce). W 2021 roku rozpoczęło program „Zwalczanie barszczu Sosnowskiego”. Program jest kontynuowany już trzeci rok. Ma on na celu zwalczanie i usuwanie istniejących stanowisk barszczu oraz zapobieganie rozprzestrzenianiu się
tego gatunku na nowe tereny. Przedsięwzięcie ma doprowadzić do całkowitego wyeliminowania barszczu Sosnowskiego.