Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kamil de Lellis, prezbiter i zakonnik
Dziś jest: Niedziela, 14 lipca 2024

Kozienice

Minęło 80 lat od tragedii mieszkańców Janikowa

niedziela, 05 listopada 2023 16:43 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

3 listopada 1943 roku 16 mieszkańców wsi Janików pod Kozienicami zostało zamordowanych przez hitlerowskiego okupanta tylko po to, aby wywołać poczucie strachu wśród lokalnej społeczności. Mimo upływu lat pamięć o tamtych wydarzeniach wciąż jest żywa.

W 2017 roku w Janikowie odsłonięto pamiątkową tablicę w miejscu gdzie 80 lat temu rozlała się krew niewinnych. Są na niej wymienieni nie tylko zamordowani w 1943, ale wszyscy mieszkańcy wsi, którzy zginęli lub zaginęli na skutek działań wojennych w latach 1939-45. Co roku, na początku listopada mieszkańcy Janikowa spotykają się pod pomnikiem, aby oddać cześć ofiarom niemieckich zbrodni. Wśród nich jest m.in. Jadwiga Smolarczyk, która pielęgnuje wspomnienia tamtych mrocznych dni przekazanych jej przez matkę:

Dzisiaj pod pomnik przybyły też różne delegacje, które chciały oddać hołd zamordowanym mieszkańcom Janikowa. Wśród nich byli przedstawiciele gminy Kozienice, powiatu kozienickiego, sejmiku województwa mazowieckiego, okolicznych szkół, związków kombatanckich, partii politycznych, i Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych. Tradycyjnie orkiestra dęta OSP Kozienice odegrała Mazurka Dąbrowskiego oraz Rotę. Zebrane delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Były też okolicznościowe przemówienia. Z kolei ks. Dariusz Kowalczyk poprowadził modlitwę za ofiary nazizmu na ziemi kozienickiej. Spotkanie przed pomnikiem poprzedziła msza św. w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Janikowie.