Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: święci męczennicy Gerwazy i Protazy
Dziś jest: Środa, 19 czerwca 2024

Opoczno

11 listopada w Opocznie

sobota, 11 listopada 2023 17:39 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Opocznianie wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Opoczyńskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się od złożenia wiązanek kwiatów przy tablicach marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Wincentego Witosa. Msza święta w opoczyńskiej kolegiacie odprawiona została o godzinie 9, a po niej uczestnicy obchodów przeszli na plac, który znajduje się przed budynkiem muzeum. Tu przy pomniku Nieznanego Żołnierza do zebranych zwrócił się minister rolnictwa Robert Telus. Podkreślił, że Narodowe Święto Niepodległości to największe święto narodowe w Polsce. Jest ono okazją do przypomnienia tych, którzy walczyli o wolną ojczyznę. – I dziś składamy im pokłon. A ja jako minister rolnictwa przede wszystkim chcę złożyć pokłon wszystkim tym, którzy walczyli o naszą wolność, a którzy wywodzili się z naszych wiosek, z naszych najmniejszych miejscowości. Mam na myśli rolników i chłopów – mówił minister.

Minister Robert Telus w imieniu ministra kultury Piotra Glińskiego wręczył także Adamowi Grabowskiemu, dyrektorowi Muzeum Regionalnego w Opocznie, odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za osiągnięcia w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. – To dla mnie ogromne wyróżnienie – mówił Adama Grabowski po odebraniu odznaczenia. Podkreślił, że odznaka jest także motywacją do dalszej pracy.

Wspólnie z ministrem Robertem Telusem odznakę wręczyli Adamowi Grabowskiemu: Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza miasta oraz Zdzisław Miękus, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Opocznie, czyli wnioskodawcy jej nadania.

Zastępca burmistrza Opoczna Tomasz Łuczkowski zwrócił się także do osób zebranych na dziedzińcu zamkowym. W swoim wystąpieniu nawiązał m.in. do słów Romana Dmowskiego. Jeden z twórców niepodległości Polski powiedział: „Jestem Polakiem i mam obowiązki polskie”. – Obowiązki to nasza ojczyzna, od której nie należy tylko brać, ale należy jej także dawać – mówił Tomasz Łuczkowski.

W czasie uroczystości odczytany został także list od posła Adriana Witczaka. Nie zabrakło również apelu pamięci, salwy honorowej oraz wiązanek kwiatów składanych przy pomniku. W obchodach jak co roku licznie wzięli udział opocznianie.