Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Benigna, dziewica i męczennica
Dziś jest: Czwartek, 20 czerwca 2024

Kozienice

Gmina i powiat kozienicki przyjęły budżety na przyszły rok

piątek, 29 grudnia 2023 13:16 / Autor: Kamil Zapora
fot. UM Kozienice
Kamil Zapora

W czwartek 28 grudnia odbyły się sesje budżetowe zarówno rady gminy Kozienice jak i rady powiatu kozienickiego. Co przewidują uchwały budżetowe na przyszły rok?

Wczoraj radni powiatowi opowiedzieli się za propozycją budżetu na 2024 roku. Za głosowało 15 radnych, Andrzej Jung i Tomasz Trela byli przeciwni, a Stanisław Orzechowski i Włodzimierz Stysiak byli nieobecni.

Wydatki przewidziane na przyszły rok to 117 mln złotych z czego 32,5 mln zabezpieczono na inwestycje. Należy mieć na uwadze, że kwota ta w ciągu przyszłego roku może jeszcze wzrosnąć po podpisaniu umów na kolejne dotacje przyznane powiatowi. Do najważniejszych inwestycji należą: przebudowa lub remont prawie 13 km dróg powiatowych, a także remont Domu Pomocy Społecznej za 8 mln złotych. Środki na ten cel pochodzą, z rządowego programu Polski Ład.

Również radni gminy Kozienice głosowali wczoraj nad budżetem na rok 2024. Poparło go 17 radnych. Przeciwni byli Marek Kuźmiński i Mariusz Prawda, natomiast Krzysztof Pawlik i Artur Matera byli nieobecni.

Zarówno dochody jak i wydatki opiewają na kwotę bliską 230 mln złotych, a na inwestycje zarezerwowano ponad 30 mln. Budowa garażu dla OSP w Samwodziu i Świerżach Górnych, sala gimnastyczna w Ryczywole, a także zakończenie remontu PSP 3, budowy nowej siedziby przedszkola nr 3 i rozbudowy żłobka – to m.in. czeka nas w roku 2024. W niedługim czasie należy spodziewać się również rozpoczęcia rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego w tym odrestaurowania bramy wjazdowej do urzędu miejskiego. Jednocześnie budżet nie zakłada podnoszenia podatków dla mieszkańców gminy.