Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Jan I, papież i męczennik
Dziś jest: Środa, 18 maja 2022

SPORT

Jechali dla Marka

poniedziałek, 03 sierpnia 2015 15:34 / Autor: Marcin Prejs
fot. Urząd Miejski w Opocznie
Marcin Prejs
W sobotę i niedzielę Gielniów stał się rowerową stolicą Polski. Właśnie tu ścigali się kolarze górscy podczas wyścigów zorganizowanych pod hasłem "Cała Polska jedzie dla Marka".
Wielkie ściganie rozpoczęło się w Gielniowie 1 sierpnia. To nie jest przypadkowa data. Właśnie 1 sierpnia, 41 lat temu urodził się w Opocznie Marek Galiński, najbardziej utytułowany polski kolarz górski. Mieszkał w Mroczkowie, a trenował m.in. właśnie w pobliskim Gielniowie, gdzie w sobotę i w niedzielę ponownie rywalizowali kolarze. Wyścigi zorganizowali dla nich przyjaciele Marka Galińskiego, którzy w ten sposób oddają hołd tragicznie zmarłemu koledze. Jednocześnie zachęcają do sportowej rywalizacji coraz młodszych kolarzy, bo liczą na to, że wyrośnie spośród nich następca popularnego "Diabła".

W sobotę kolarze rywalizowali na trudnej technicznie trasie. Wymyślił ją właśnie Marek Galiński. Tu w 2012 roku odbyły się zawody Pucharu Polski. Wyścig XC elity kobiet wygrała Marta Turoboś, elity mężczyzn Marceli Bogusławski. Łącznie we wszystkich kategoriach wiekowych od żaków po mastersów wystartowało ponad 110 kolarzy. Nie zabrakło wśród nich Magdaleny Sadłeckiej, mistrzyni Polski, wicemistrzyni świata i olimipijki z Aten. Na trudnej technicznie trasie złapała gumę i nie ukończyła rywalizacji.

W niedzielę kolarze ścigali się w maratonie MTB. Było więc nieco łatwiej. Zawodnicy mieli do wybory trzy dystanse: hobby, mega i giga. Wyścigi cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Wzięło w nich udział ponad 180 kolarzy. Szczegółowe wyniki sobotniej i niedzielnej rywalizacji dostępne są na stronie: http://www.mtbopoczno.pl/index.php?cat=etapy&page=02082015