Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Róża z Viterbo, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Sobota, 06 marca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Akcja Katolicka obchodziła swoje święto patronalne

sobota, 24 listopada 2018 14:47 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W tym roku Akcja Katolicka Diecezji Radomskiej zdecydowała o zmianie przeżywania swojego święta patronalnego. Diecezjalne obchody odbyły się w wigilię uroczystości Chrystusa Króla, czyli 24 listopada. Natomiast dzień później obchody zaplanowano na szczeblu parafialnym.

Akcja Katolicka jest dziś prężną organizacją katolików świeckich, która swymi korzeniami sięga 20-lecia międzywojennego. Obecna jest w każdej polskiej diecezji. Teresa Połeć, prezes Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej zwróciła uwagę, że celem Akcji Katolickiej jest pogłębienie formacji chrześcijańskiej jej członków oraz współpraca świeckich z hierarchią w realizowaniu misji Kościoła:

Ks. Andrzej Jędrzejewski, asystent diecezjalny Akcji Katolickiej powiedział, że ważnym zadaniem Akcji jest także kształcenie działaczy społecznych, gospodarczych, kulturalnych i politycznych:

Członkowie Akcji Katolickiej powinni zajmować miejsca w życiu społecznym na miarę swoich charyzmatów i możliwości. Poprzez aktywne działanie powinni też urzeczywistniać wartości chrześcijańskie:

Sobotnie spotkanie rozpoczęło się wykładem ks. Szymona Muchy - proboszcza i kustosza sanktuarium w Wysokim Kole, diecezjalnego Moderatora Rodziny Różańcowej, redaktora naczelnego miesięcznika „Różaniec” oraz Krajowego Moderatora Żywego Różańca. Tytuł wykładu to: "W mocy Bożego Ducha – Różaniec szkołą wiary, świętości i apostolstwa dla członków Akcji Katolickiej". O godzinie 15.00 celebrowana była msza święta, ktorej przewodniczył i homilię wygłosił bp Henryk Tomasik. 

W homilii bp Henryk Tomasik mówił, że jest wiele dużo wymiarów Kościoła, które trzeba odnowić w Chrystusie. - Trzeba odnowić spojrzenie na sacrum, bowiem czasy, w których żyjemy charakteryzują się procesem desakralizacji, wyłączania tego co święte. Jesteśmy świadkami tego, że my wierzący, zatracamy szacunek dla świętości - mówił ordynariusz radomski:

Oprawę muzyczną liturgii zapewnił Chór Miasta Radomia Sancti Casimiri Cantores Radomienses. W programie był też Akt Oddania Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej Janowi Pawłowi II, który 22 października ubiegłego roku ogłoszony został Patronem Akcji Katolickiej w Polsce. W diecezji radomskiej jest ponad 300 członków Akcji Katolickiej, działających w 19 oddziałach parafialnych.