Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

Wydarzenia

Za królami do Jezusa

czwartek, 02 stycznia 2020 13:49 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Będzie zielono, czerwono i niebiesko. To barwy Orszaku Trzech Króli w Zakrzewie, który odbędzie się już czwarty raz.

Jak co roku w organizację wydarzenia zaangażowała się parafia św. Jana Chrzciciela, gmina Zakrzew, szkoła podstawowe i przedszkole, a także strażacy. Orszak poprzedzi Msza Św. o godz. 11. Następnie przed Urząd Gminy przybędą na koniach trzej królowie z Afryki (niebieski), Azji (zielony) i Europy (czerwony). Na początku pojawi się, i to nowość, brzemienna Maryja wraz z Józefem, która podąży w poszukiwaniu miejsca narodzin Dzieciątka. Uczestnicy orszaku pójdą za królami. W tym roku po raz pierwszy poszczególne wioski parafii przyporządkowane zostały do konkretnego króla. Mieszkańcy otrzymają pelerynki zielone, niebieskie lub czerwone. Przygotowanych zostało ponadto ok. 300 koron i śpiewników. Organizatorzy proszą o zabranie koron z poprzednich lat. 

Na trasie zaprezentowane zostaną cztery scenki. Aktorzy to przedszkolaki, uczniowie, ale  i panie z koła gospodyń wiejskich. - To sceny, które dają dużo radości. Nasi aktorzy amatorzy starają się przekazać te treści w radosny sposób. Dostają brawa. Wszyscy śpiewamy kolędy - mówi ks. Ireneusz Kosecki, proboszcz w Zakrzewie. Finał odbędzie się przed szkołą podstawową. - Tam będzie usytuowana stajenka. Pokłonią się królowie. Przyjdą pasterze. W tym roku w role pasterzy wciela się całe przedszkole. Mali pasterze przyjdą się pokłonić Panu Jezusowi, przynosząc Mu białego gołębia jako znak pokoju dla całego świata - zapowiada współorganizatorka Bożena Chłopecka. Warto podkreślić, że rolę Świętej Rodziny odegra prawdziwa rodzina z malutkim Ignasiem. A na finał będzie kolędą "Bóg się rodzi". Na wszystkich będzie czekał bigos i herbata.

 

Orszakowi Trzech Króli w Zakrzewie będzie tak jak w całej Polsce towarzyszyć hasło - Cuda, cuda ogłaszają. Patronat medialny objęło Radio Plus Radom.