Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Romaryk, opat
Dziś jest: Środa, 08 grudnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Relikwie św. Jana Pawła II wprowadzone do kościoła w Jedlni-Letnisku

niedziela, 24 października 2021 13:03 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Relikwie św. Jana Pawła II zostały dzisiaj wprowadzone do kościoła Opieki św. Józefa w Jedlni-Letnisku. Uroczystości przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

Relikwie do kościoła wprowadził arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, sekretarz papieski w latach 1996-2007. W homilii podzielił się swoimi wspomnieniami o świętym Janie Pawle II.

- Jan Paweł II był wyjątkowym człowiekiem. Mimo, że takim samym jak my, to jednocześnie innym. Odróżniał się swoim zachowaniem, postawą, sposobem mówienia, czy reagowania. Promieniował i oddziaływał na innych. Stojąc przy nim odczuwało się pokój, miało się poczucie bezpieczeństwa i życzliwości. Skąd czerpał tyle sił? Można powiedzieć, że do tego wszystkiego dorastał już od początku swojego życia. Już od najmłodszych lat był pilnym i obowiązkowym uczniem, aby zdobyć wiedzę, dzięki której mógł podjąć odpowiedzialne obowiązki. Gdybyśmy mówili o sposobie bycia, to trzeba powiedzieć, że to człowiek wiary. Jego myśli ciągle zwracały się ku Panu Bogu. Nigdy nie żałował czasu na modlitwę – mówił abp Mokrzycki.

Ksiądz arcybiskup mówił również o pamięci o świętym Janie Pawle II.

- Cieszą się nasze serca, że świat nie zapomniał o Janie Pawle. Po jego kanonizacji wiele osób prosi o jego relikwie, o modlitwę przy jego ołtarzu. Powiedziałbym, że ojciec święty jest nadal żywy, ale w nas. Myślimy o nim, wiedzeni nakazem serca, pragnieniem bycia człowiekiem bożym, jak był nasz ojciec święty. W naszym wspominaniu o ojcu świętym kryje się prośba, abyśmy my sami mogli stawać się lepsi. Naśladujmy więc świętego Jana Pawła II – powiedział abp Mokrzycki.

Cała homilia do odsłuchania poniżej:

Ks. Andrzej Margas, proboszcz parafii cieszy się, że relikwie świętego Jana Pawła II trafiły właśnie do Jedlni-Letniska.

- Bardzo pragnęliśmy posiadać te relikwie w parafii, więc wyrażam wielką radość, że ten święty, z którym kilka razy osobiście rozmawiałem w Rzymie, może teraz poprzez relikwie być obecny w naszej świątyni. Są to relikwie pierwszego stopnia. Będą na stałe umieszczone w bocznym ołtarzu po lewej stronie świątyni w ołtarzu Serca Jezusowego – powiedział proboszcz.

Po mszy świętej arcybiskup Mieczysław Mokrzycki pobłogosławił zgromadzonych relikwiami.