Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: bł. Benigna, dziewica i męczennica
Dziś jest: Czwartek, 20 czerwca 2024

KULTURA

Na finisaż do Iłży

środa, 29 maj 2024 16:57 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: PIK Iłża
Elżbieta Warchoł

To już ostatnia szansa na podziwianie niezwykłych obrazów Stanisława Baja w Galerii na Piętrze w Powiatowym Instytucie Kultury w Iłży. W czwartek, 30 maja 2024 roku, na finisaż przybędzie znów do Iłży Artysta. Będzie też koncert. Początek o godz. 17.

Razem, zwiedzimy, ostatni raz wystawę. Będzie z nami też prof. Roch Sulima, antropolog kultury, autor m.in. tekstu do ostatniego katalogu Artysty. Za piękną wystawę, współpracę z PIK, podziękujemy prof. Bajowi koncertem pt: Muzyka jak malowanie w wykonaniu: Agnieszki Schulz - Brzyskiej (piano) i Marcina Davida Króla (skrzypce). Zabrzmią utwory m.in.: Mozarta i Avro Pärta. Przy muzyce tego ostatniego, estońskiego współczesnego kompozytora, prof. Baj często maluje - wyjaśnia  Renata Metzger dyrektor Powiatowego Instytutu Kultury w Iłży:

Dorobek artystyczny prof. Baja to ponad 100 wystaw indywidualnych i drugie tyle zbiorowych, w Polsce i za granicą. O możliwość zaprezentowania prac Artysty zabiegają najlepsze galerie. Jesteśmy szczęśliwi, że profesor przyjął zaproszenie naszej, tak młodej przecież Galerii na Piętrze. Prof. Baj życie i pracę artystyczną dzieli między Warszawę (jest m.in. prof. na ASP) i Dołhobrody, gdzie w rodzinnym gospodarstwie stworzył nowoczesną pracownię z drewna i szkła, która na zewnątrz zachowuje formę dawnej stodoły - dodaje dyr Renata Metzger. Baj z pasją portretował swoich najbliższych z rodzinnych Dołhobrodów, za ich życia, a niektórych nawet jeszcze - jak sam mówi - „po”. Towarzyszył swojej matce w ostatnich latach, godzinach życia. Uwiecznianie dotkliwej utraty zaprowadziło go nad rzekę, wodę - symbol przemijania; życia i śmierci. Bo, Artysta, chyba jeszcze bardziej niż z portretów, słynie obecnie z obrazów ukazujących Bug. Rzeka o różnych porach dnia, różnych nastrojach, kolorach - w stu, a pewnie i więcej już odsłonach. Zawsze malowana z jednego miejsca, a za każdym razem inna, wciąż nie do końca opowiedziana rzeka Bug.

Wstęp na wystawę i finisaż - wolny. Patronat honorowy nad uroczystym finisażem objął starosta radomski Waldemar Trelka.