Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: święci męczennicy Gerwazy i Protazy
Dziś jest: Środa, 19 czerwca 2024

Radomskie

Nowy rezonans magnetyczny dla szpitala powiatowego w Pionkach

środa, 20 marca 2024 10:07 / Autor: Monika Nowakowska
foto: Starostwo Powiatowe w Radomiu
Monika Nowakowska

Szpital powiatowy w Pionkach otrzyma wkrótce nowy rezonans magnetyczny. Urządzenie zostało pozyskane bezpłatnie z Agencji Rezerw Strategicznych na podstawie decyzji poprzedniego premiera. Wartość tego sprzętu to ponad 5,8 miliona złotych. Rezonans powinien być dostarczony i zainstalowany w maju.

Obecnie jest przeprowadzana adaptacja pomieszczeń na potrzeby pracowni rezonansu magnetycznego na poziomie – 1 budynku głównego szpitala. Koszt prac to 2,1 miliona złotych. Termin zakończenia adaptacji to 20 kwietnia, z kolei montaż i uruchomienie rezonansu firmy Siemens ma mieć miejsce w maju.

– Obecnie dwa powiatowe szpitale, w Pionkach oraz Iłży, kierują swoich pacjentów na badania rezonansem magnetycznym do innych szpitali. Rocznie korzysta z nich ponad 2,3 tysiąca osób, co generuje koszty w wysokości ponad 2,3 miliona złotych w tych dwóch placówkach. Oprócz tego szpital w Zwoleniu zadeklarował korzystanie z badań rezonansem w Pionkach. Warto dodać, że badania rezonansem są nielimitowane, czyli ile badań wykona szpital, tyle będzie miał sfinansowane przez NFZ. Jesteśmy więc przekonani, że to urządzenie po prostu na siebie zarobi – mówi starosta Waldemar Trelka:

– Od listopada 2023 roku działamy już w nowym budynku, od tamtej pory obserwujemy wzrost pacjentów o około 30 procent. Mam nadzieję, że nowy rezonans będzie kolejnym przełomem, dzięki czemu będziemy mieli pełną diagnostykę i poradnie specjalistyczne w jednym miejscu. W Pionkach około 50 procent populacji to seniorzy, którzy często nie mają jak pojechać do innych placówek ochrony zdrowia, dlatego chcemy zapewnić im dostęp do najwyższej jakości usług medycznych – mówi dyrektor Bernarda Dudek:

– To, że szpital dziś jest, to efekt naszych decyzji, podjętych pięć lat temu. Dla mieszkańców najbardziej istotne jest to, że mają nowoczesny szpital na miejscu i nie będą musieli szukać pomocy lekarskiej czy diagnostyki poza miastem. Cieszę się, że marzenia wielu mieszkańców udało nam się zrealizować – dodał radny Zbigniew Dziubasik:

Wartość całego zadania to ponad 8,1 miliona złotych, wliczając w to sam rezonans, który został przekazany szpitalowi nieodpłatnie z Agencji Rezerw Strategicznych oraz adaptację pomieszczeń za nieco ponad 2 miliony – i jest to jedyny wydatek z budżetu powiatu.