Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski
Dziś jest: Piątek, 03 maja 2024

Bilans Dnia

Ratownik: Każda woda jest niebezpieczna

czwartek, 09 czerwca 2022 17:16 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

- Każda woda jest niebezpieczna - niezależnie czy ma metr, pół metra, czy 20 metrów głębokości - mówi Arkadiusz Gradowski ze Środowiskowo-Lekarskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Radomiu, który był gościem "Bilansu Dnia".

Jeszcze nie rozpoczął się sezon kąpielowy, a już w Radomiu doszło do pierwszej tragedii. W zeszłym tygodniu w zalewie na Borkach utonął mężczyzna.

- Sezon ratowniczy rozpoczyna się 15 czerwca. 2 czerwca mieliśmy zgon. W tamtym roku pierwsze wypadki śmiertelne mieliśmy dopiero pod koniec czerwca - mówi Arkadiusz Gradowski ze Środowiskowo-Lekarskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ratownik apeluje o rozsądek nad wodą i apeluje o ostrożność.

- Tonący zazwyczaj nie krzyczy - odchodzi w ciszy. To nie jest tak, jak na filmach, że ludzie wołają "ratunku", "pomocy". Zazwyczaj są to bardzo krótkie chwile, których niektórzy nie potrafią rozpoznać - tłumaczy Arkadiusz Gradowski.

W "Bilansie Dnia" rozmawialiśmy także o Czarnych Punktach Wodnych. W tym tygodniu nowy został umieszczony w Wierzbicy.

- Wierzbica jest akwenem, który nie jest dopuszczony do kąpieli. Wejście tam jest zakazane. Starajmy się wybierać kąpieliska oznakowane, które mają flagę, ratowników, sprzęt i regulamin. Czarny punkt jest szczególnie niebezpieczny, bo głębokość jest bardzo duża. Samo dotarcie do poszkodowanego wymagało specjalistycznego sprzętu nurkowego - tłumaczy ratownik.

Arkadiusz Gradowski mówi, że wszystkie akweny są niebezpieczne.

- Są osoby, które potrafią utopić się w "kałuży". Minimalna głębokość może spowodować, że człowiek może się utopić poprzez zachłyśnięcie, przykurcz mięśnia, czy zawał. Każda woda jest niebezpieczna - niezależnie czy ma metr, pół metra, czy 20 metrów głębokości - tłumaczy.

Przy korzystaniu ze sprzętu pływającego powinniśmy pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu.

- Kapok musi być cały czas założony i zapięty - mówi gość "Bilansu Dnia".

W "Bilansie Dnia" rozmawialiśmy także o tym, jak powinniśmy się zachować, jeśli widzimy topiącego się człowieka.

Cała rozmowa do odsłuchania poniżej: