Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski
Dziś jest: Piątek, 03 maja 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 212.

DIECEZJA RADOMSKA

Syria w potrzebie. W niedzielę zbiórka

wtorek, 03 listopada 2015 13:20 / Autor:
fot. facebook.com/PomocKosciolowiWPotrzebie
Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie apeluje o wsparcie prześladowanych chrześcijan. W najbliższą niedzielę w kościołach w całej Polsce zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek na ten cel.
Dzień Solidarności z kościołem prześladowanym w tym roku odbędzie się po raz siódmy, ale drugi raz pomoc skierowana zostanie bezpośrednio Syryjczykom. Trwająca tam od 2011 roku wojna domowa skutkuje ogromną ilością ofiar ale i masowymi migracjami ludności. Akcję koordynuje papieskie stowarzyszenie Kirche in Not (Pomoc Kościołowi w Potrzebie). Ks. Marcin Dąbrowski ze stowarzysznia:
Od końca 2011 roku, czyli momentu rozpoczęcia wojny domowej w Syrii 3,9 mln osób musiało opuścić kraj, zaś ok. 8 mln osób przeniosło się w bardziej bezpieczne miejsca w swoim kraju. Uchodźcy z Syrii to grupa ponad 700 tys osób. Przeważającym wyznaniem na tym terenie jest Islam, stanowiący jeszcze 4 lata temu blisko 80 proc. ludności.
 Bliski Wschód jest obecnie najbardziej krwawym miejscem na Ziemi. - Na naszych oczach dokonuje się tragedia bardzo wielu ludzi – mówi Pasterz Diecezji Radomskiej ks. bp Henryk Tomasik. I zachęca do włączenia w pomoc.
Do zbiórki pieniężnej na ten cel już przygotowują się parafie diecezji radomskiej. Jedną z nich jest Parafia Miłosierdzia Bożego na Jeżowej Woli. Proboszcz, ks. Mirosław Kszczot.
W ubiegłym roku, na pomoc prześladowanym Syryjczykom z Polski przekazano ponad 3 mln zł. Polska sekcja Pomoc Kościołowi w Potrzebie swoją pomoc kieruje także do obozu dla uchodźców w Erbilu, na północy Iraku. Schronienie tu uzyskało już ponad tysiąc osób, z czego w ostatnim czasie udało się pomóc około 300 uchodźcom, poprzez znalezienie im nowej pracy i zamieszkania.