Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maciej Apostoł              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jóźwików, Sarbice
Dziś jest: Piątek, 14 maja 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Ducha patriotyzmu bardzo nam potrzeba!

wtorek, 20 listopada 2018 11:37 / Autor: Weronika Chochoł
Weronika Chochoł

Ponad osiemdziesięciu uczestników, prace plastyczne i literackie, a wszystko w duchu miłości do ojczyzny. Za nami rozstrzygnięcie konkursu "Miłość do Ojczyzny umacniamy Duchem" organizowanego przez katedralny oddział Akcji Katolickiej. 

Konkurs odbył się już po raz trzeci i przyniósł rekordową liczbę uczestników. Największą popularnością cieszyła się kategoria prace plastyczne, do której zgłosiło się 55 osób. Pozostałe prace to poezja i proza. - Prace były przepiękne, wymowne. wiele mówiły o miłości do ojczyzny i oczywiście nawiązywały do tematu konkursu - Miłość do Ojczyzny umacniamy Duchem - mówi Danuta Urbańczyk - z parafialnego oddziału Akcji Katolickiej przy radomskiej katedrze: 

 

Jednak konkurs rządzi się swoimi prawami i chociaż wszystkie prace miały wysoki poziom, to trzeba było wyłonić laureatów. W kategorii poezja wyłonionych zostało pięć pierwszych, pięć drugich i pięć trzecich miejsc. Wręczono również sześć wyróżnień. W kategorii proza - opowiadanie wręczona została jedna nagroda. W pracach plastycznych nagrody i wyróżnienia wręczane były w kategoriach I-III, IV, V-VI, VII - VIII, szkoła średnia i dorośli. Tutaj również było wiele miejsc i wyróżnień.

W kategorii poezja pierwsze miejsce zajęła m.in. Kornelia Sieczak z czwartej klasy Publicznego Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Drzewicy. "Miłość i honor - cóż to teraz znaczy?" - zastanawia się laureatka w swoim wierszu i odpowiada: "To niesienie pomocy dla każdego. Troska o nasz dom, ojczyznę - nawet gdy cię los zniesie na obczyznę". Kornelia swój wiersz przedstawiła na scenie wywołując wzruszenie wśród publiczności. Dumy z uczennicy nie kryje Renata Smolarek - dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Drzewicy. - Myślę, że zbudujemy społeczeństwo patriotyczne i odpowiedzialne tylko wtedy, kiedy w dzieciach od najmłodszych lat będziemy kształtować postawy patriotyzmu: 

 

Wiersz Kornelii był krótki, jednak były to bardzo wymowne wersy:

Na pierwszym miejscu uplasował się również Mikołaj Genca z trzeciej klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu. Mikołaj swój wiersz pt. "List" chciał utrzymać w tradycji romantycznej - upodobnił go do "Pana Tadeusza", jednak jak przyznaje pisanie trzynastozgłoskowcem - jak Mickiewicz - nie było proste: 

Na pierwszym miejscu podium w tej kategorii znalazł się również Jan Lipiński - ósmoklasista z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 34 w Radomiu. Jak mówi, udział w tego typu konkursie jest jednym z wyrazów patriotyzmu młodego człowieka: 

Jeśli chodzi o prace plastyczne, jedno z pierwszych miejsc zajął Patryk Strasiński ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konoipnickiej w Kłudnie:

Konkurs skierowany był nie tylko do uczniów. W kategorii dorosłych drugie miejsce należało do Marcina Maciejczyka z Pionek. Uczestnik nie spodziewał się nagrody, zwłaszcza że nie mieł zbyt wiele czasu na przygotowanie pracy: 

Coraz większe zainteresowanie konkursem cieszy ks. Sławomira Ziółka - asystenta Oddziału Akcji Katolickiej przy radomskiej katedrze. - Tego ducha patriotyzmu bardzo nam wszystkim potrzeba, nie tylko wtedy gdy Polacy wygrywają w Wiśle czy gra drużyna narodowa. Tego patriotyzmu potrzeba wszędzie, również w Radomiu:

Podczas uroczystej gali finałowej na scenie Sali Koncertowej Urzędu Miejskiego w Radomiu w patriotyczny nastrój wprowadził uczestników Szkolny Zespół Muzyczno-Wokalny z Potworowa pod kierunkiem Marka Gapysa:

Wystąpili również uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Drzewicy, których przygotowała Małgorzata Malczewska: 

Na zakończenie wystąpiła Radomska Orkiestra Wojskowa pod dyrekcją St. Chorążego Sztabowego Tomasza Chwalińskiego, wraz z Chórem Katolickiego LO im. Św. Filipa Neri:

Szczegółowe wyniki dostępne są w załączniku. Konkursowi medialnie patronowało Radio Plus Radom.