Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Pani Gromniczna, witamy Ciebie!

sobota, 02 lutego 2019 20:02 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MN/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Msza święta w odrestaurowanym kościele św. Doroty z Wolanowa, kopcenie znaku krzyża na belce stropowej, rozniecanie domowego ognia w piecu zapaloną w kościele świecą - setki osób przybyły dzisiaj do Muzeum Wsi Radomskiej.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w oddanym po remoncie zabytkowym kościele z Wolanowa. Licznie przybyłych wiernych przywitał proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego, na terenie której znajduje się skansen, ks. Mirosław Kszczot. Liturgii z poświęceniem gromnic przewodniczył dyrektor Radia Plus Radom, ks. Jacek Wieczorek. Homilię wygłosił redaktor naczelny radomskiego "Gościa Niedzielnego, ks. Zbigniew Niemirski.

Święto to należy do najdawniejszych w Kościele. Pierwsze wzmianki na ten temat można znaleźć już w IV wieku. Procesje z zapalonymi świecami znane były w czasach papieża Galezjusza (V wiek), zaś szeroko upowszechniły się w X wieku.Ofiarowanie Pańskie obchodzone w Kościele zachodnim 2 lutego, a w Kościołach wschodnich 15 lutego, ma rangę święta liturgicznego. - IV, V wiek, kiedy pojawia się uroczystość Ofiarowania Pańskiego, to święto nawet starsze od Bożego Narodzenia -mówi ks. Zbigniew Niemirski:

Po Mszy św. wierni rozświetlając gromnicami drogę przeszli do zagrody z Alojzowa, gdzie zespół obrzędowy "Korzenie"  z Łaguszowa przedstawił tradycyjne obchody związane ze Świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Znak krzyża kopcony był na belce stropowej, ogniem rozświetlone zostały również okna zagrody. Przyniesiony z kościoła płomień posłużył również do rozniecenia domowego ognia w piecu:

Ludowa nazwa tego święta wzięła się stąd, że właśnie 2 lutego, we wszystkich kościołach święci się podczas nabożeństw świece, nazywane gromnicami. Gromnica to gruba, woskowa świeca z profitką, najczęściej przybrana zieloną gałązką i wstążeczkami - mówi Aleksandra Żytnicka z Muzeum Wsi Radomskiej:

Podczas nabożeństwa uważnie obserwowano świece. Gdy kapał z nich obficie wosk, to znaczyło, że zima ma być jeszcze długa i mroźna. Jeśli zaś gromnica skwierczała, oznaczało to częste letnie burze i deszcze.

W tradycji Kościoła gromnica symbolizuje łaskę wiary i światłość wiekuistą dlatego jest wkładana w ręce konającym.

Natomiast w tradycji ludowej, gromnica strzeże przed żywiołami, burzą, piorunami i ogniem. Po powrocie do domu z kościoła kopcono znak krzyża na belkach stropowych, aby ustrzec dom przed uderzeniem gromu, a także obchodzono z nią dom i obejście.

Wiązały się z gromnicą również i inne zwyczaje, np. cieśle wkładali zastygły wosk z gromnicy między belki nowo wybudowanego domu na szczęście. Można także było po zgaszeniu gromnicy połknąć z niej dym, co miało zapobiegać próchnicy i bólowi gardła.

Ze świętem Matki Boskiej Gromnicznej kończy się w Polsce okres śpiewania kolęd, trzymania w domach choinek i żłobków. Dawniej ostatni kolędnicy wyruszali tego dnia z turoniem lub kozą odwiedzając domostwa i odgrywając wesołe scenki z życia wsi lub o tematyce religijnej, co dawało okazję do otrzymania datków pieniężnych lub poczęstunku.

Podczas obchodów ogłoszone zostały wyniki konkursu plastycznego na Najpiękniejszą Ozdobę Choinkową. Na konkurs wpłynęło 209 prac ze szkół podstawowych regionu radomskiego. Komisja oceniła je w dwóch kategoriach: " Tradycyjna" ozdoba choinkowa oraz "Współczesna" ozdoba choinkowa. Jury, jak zawsze miało trudny orzech do zgryzienia - mówi kierownik działu oświaty MWR Anna Ziółek:

I miejsce w kategorii klas IV-V szkół podstawowych zdobyła Julia Kozuj ze Stowarzyszenia "Aktywni na Targowej" w Skaryszewie. Ale, okazuje się, że stowarzyszenie ma na swoim koncie, wiele więcej sukcesów. Kolejne I miejsce zdobyła   Dominika Nowak za pracę w kategorii klas VI-Viii oraz Zuzanna Kozuj, również ze Stowarzyszenia "Aktywni na Targowej" w Skaryszewie za zdobycie II miejsca w kategorii klas VI-VIII szkół podstawowych:

Medialnie imprezie patronowało Radio Plus Radom.