Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Innocenty XI, papież
Dziś jest: 12 sierpnia 2020

Wydarzenia

Ks. Jędrzejewski: obowiązkiem władz, również samorządowych, jest troska o rodzinę

piątek, 10 stycznia 2020 13:42 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Obowiązkiem władz, również samorządowych jest troska o rodzinę - powiedział ks, dr Andrzej Jędrzejewski, wykładowca Katolickiej Nauki Społecznej, który wygłosił referat w trakcie noworocznego spotkania samorządowców diecezji radomskiej. Spotkanie z udziałem biskupa Henryka Tomasika, odbyło się 10 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.

Wykład ks. Jędrzejewskiego nawiązywał do nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia o rodzinie. Dlatego swój wykład zatytułował "Rodzina polską racją stanu". Ks. Jędrzejewski mówił, że ojczyzna i naród rodzą się w rodzinie, że rodzina jest ważna dla społeczeństwa i państwa. Przekonywał, że jest ona największą gwarancją bytu narodowego. Powiedział też, że przetrwaliśmy trudne dzieje w historii, bo mieliśmy rodzinę. Ks. Jędrzejewski stwierdził przy okazji, że rodzina była "enklawą wolności w okresie systemu totalitarnego".

W dalszej części wykładu zauważył, że coraz częściej można dzisiaj spotkać liberalne opinie na temat rodziny. - Nie brakuje głosów głoszących schyłek rodziny. Rodzina jest w kryzysie i proces ten się nasila. Ponadto w przekazie medialnym podważana jest dzisiaj nierozerwalność małżeństwa - stwierdził wykładowca Katolickiej Nauki Społecznej.

Ks. Jędrzejewski zauważył również, że rodzinę dotyka dzisiaj kryzys demograficzny. - Ten problem się nasila. Ponadto zagrożeniem dla Europy i rodziny jest nihilizm - mówił prelegent. Ks. Jędrzejewski zwrócił również uwagę, że w imię tolerancji próbuje się dzisiaj zrównywać prawa związków homoseksualnych z prawami, które przysługują rodzinie. Dodał, że nie mogą one stworzyć rodziny, która według Konstytucji jest związkiem kobiety i mężczyzny. - Tu nie chodzi o dyskryminację. Gdyby tak było, Kościół stawałby w obronie ich praw obywatelskich. Katechizm Kościoła Katolickiego wyraźnie mówi, by z szacunkiem odnosić się do osób o orientacji homoseksualnej - powiedział ks. Jędrzejewski.

Dalej mówił, że obowiązkiem władz, również samorządowych jest troska o rodzinę. - Dzisiaj wiele mówi się o wychowywaniu liberalnym. Dlatego obserwujemy postawę roszczeniową naszych dzieci. To nie jest wychowanie, kiedy mówi się tylko prawach. To problem globalny. To demokracja roszczeniowa - powiedział ks. Jędrzejewski.

- Rodzice mają prawo wychowywać dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami nie tylko w domu ale i w szkole. Rodzina jest pierwsza w wychowywaniu i trzeba to dzisiaj wciąż przypominać. Wiele programów, które wchodzą do szkół jest sprzeczna z systemem wartości polskich rodzin. Nie chcemy nikogo zmuszać do naszego systemu wartości. Wszystkie instytucje powinny pomagać rodzinom. Kościół, państwo i samorząd powinny ze sobą współpracować na rzecz rodziny. Ci, którzy głoszą hasła "Konstytucja" próbują to kwestionować posługując się tezą o rozdziale Kościoła od państwa. Tymczasem takiego zapisu nie ma w naszej Konstytucji - powiedział ks. Andrzej Jędrzejewski:

W imieniu samorządowców głos zabrał starosta radomski Waldemar Trelka, który podkreślił rolę rodziny we współczesnym świecie. - Rok 2020 w diecezji radomskiej obchodzimy jako Rok Rodziny. Jestem przekonany, że czas renesansu, odrodzenia rodziny, również tej rodziny samorządowej, będzie wyzwaniem, które nas połączy, mimo różnic politycznych. Miejmy serca otwarte, rozmawiajmy ze sobą i wspierajmy się nawzajem - powiedział starosta Trelka:

Biskup Henryk Tomasik podziękował samorządowcom za wspieranie wszelkich inicjatyw dotyczących rodzin. - Dziękujemy za refleksję na temat karty rodziny, także samorządowej. Za organizowane spotkań z młodymi, którzy są przyszłością Polski. Życzymy Bożego światła, które jest potrzebne do tego, by każdy ludzki problem rozwiązywać dla dobra wspólnego - powiedział ordynariusz radomski:

W spotkaniu udział wzięli m.in. wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz, przewodnicząca Rady Miejskiej w Radomiu Kinga Bogusz, wiceprezydent miasta Karol Semik, starostowie m.in. z Przysuchy Marian Niemirski, czy Kozienic Andrzej Jung oraz wójtowie:

Kolędy śpiewał zespół muzyczny Koła Gospodyń Wiejskich, działający przy parafii św. Jakuba w Świerżach Górnych w powiecie kozienickim. Poniżej prezentujemy w całości wykład ks. Andrzeja Jędrzejewskiego:

Zapraszamy do nas: