Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Fatimska              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Mnin
Dziś jest: Czwartek, 13 maja 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Księga Liczb i 1 List do Koryntian nie mają przed nimi tajemnic!

poniedziałek, 05 października 2020 09:11 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Wojciech Jarzembiński z IV LO w Radomiu zwyciężył w diecezjalnym etapie 24. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. W piątek, 2 października w kościele Matki Bożej Miłosierdzia odbył się diecezjalny etap ustny konkursu. 

Tradycyjnie etap pisemny i ustny konkursu odbywały się jednego dnia. W związku panująca epidemią organizatorzy postanowili zorganizować etap pisemny w wersji online. W diecezji radomskiej do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się 20 uczestników. Najlepszych siedem osób zmierzyło się w piątek, 2 października w etapie ustnym.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski, a jego celem jest zachęcanie młodych ludzi do sięgania po Pismo Święte. - To nie jest tylko samo przeczytanie Pisma Świętego czy nauczenie się tych Ksiąg na pamięć, ale to jest przede wszystkim spotkanie młodych ludzi - mówi ks. Marcin Rogala - asystent kościelny diecezjalnego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana: 

W tym roku zakres konkursu obejmował Księgę Liczb oraz 1 List do Koryntian wraz z wprowadzeniami, przypisami i komentarzami oraz słownikiem pojęć. - Pytania były niezwykle trudne, stąd jeszcze bardziej z wielkim szacunkiem odnoszę się do wszystkich uczestników, którzy wykazali się solidną, dość trudną wiedzą zwłaszcza w odniesieniu do Księgi Liczb. Dla nas - jako biblistów - wcale to nie było takie proste, a co powiedzieć o takich młodych pasjonatach, którzy przygotowali te treści naprawdę bardzo dobrze - mówi ks. Jacek Kucharski - moderator diecezjalny Dzieła Biblijnego: 

Zwycięzcą tegorocznego etapu diecezjalnego został Wojciech Jarzębiński z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tytusa Chałubińskiego w Radomiu.  Jak mówi, nie spodziewał się tego, że będzie najlepszy: 

Laureat diecezjalnego etapu konkursu jest podopiecznym katechetki Małgorzaty Sar. - To nie jest tak, że ja "produkuję" laureatów. To jest tak, że Pan Bóg ich ukochał w swoim słowie, a oni na to ukochanie odpowiedzieli - mówi Małgorzata Sar: 

Od lat patronem honorowym konkursu jest bp. Adam Odzimek. - Chciałoby się, żeby to była wiedza nie tylko intelektualne, ale wiedza, która przekształca nasze życie, daje siłę i moc, kiedy człowiek szuka odpowiedzi, często pyta "Dlaczego?" - mówił biskup senior nie kryjąc podziwu dla uczestników konkursu:

Trzech najlepszych uczestników etapu diecezjalnego będzie reprezentować diecezję radomską. W tym roku będą to: Wojciech Jarzembiński, Jakub Senator z Liceum Ogólnokształcącego w Białobrzegach oraz Jakub Kord z Zespołu Szkół Elektronicznych w Radomiu. Finał XXIV Konkursu Wiedzy Biblijnej "Civitas Christiana" odbędzie się również w dwóch etapach: pisemne zmagania odbędą się w trybie online 12 października, natomiast część ustna zaplanowana jest na 27 października. Wtedy najlepsi z najlepszych spotkają się w Niepokalanowie.

Powodzenia!