Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Jan Boży, zakonnik
Dziś jest: Poniedziałek, 08 marca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Kolejne maszyny do szycia trafią na afrykański kontynent

niedziela, 17 stycznia 2021 10:32 / Autor: Monika Nowakowska
foto: fb/Rycerze Kolumba Rada 14004
Monika Nowakowska

Radomskie "Łuczniki" znów popłyną do Afryki - Rycerze Kolumba Rady 14004 przygotowują kolejny transport maszyn do szycia. Urządzenia wysłane zostaną po niezbędnej naprawie i konserwacji.

Kolejne afrykańskie kobiety będą szyły ubrania na popularnych "Łucznikach" produkowanych w Radomiu. Rycerze Kolumba postanowili reaktywować akcję "Łuczniki dla Afryki".

- Jesteśmy szczęśliwi, bo pierwsza edycja akcji była pierwszym charytatywnym dziełem Rycerzy Kolumba nie tylko w diecezji radomskiej, ale w całej Polsce. Maszyny trafiły do Zambii. Dzisiaj trwa druga edycja. Przygotowujemy partię 200 kolejnych maszyn. Chęć ich przyjęcia zgłosiła ponownie Zambia, ale też i Namibia oraz Tanzania. Wszystko zależy od naszych możliwości finansowych, bowiem są duże koszty związane z transportem maszyn do Afryki. Są one głównym źródłem utrzymania wielu afrykańskich rodzin. Koszt serwisu jednej maszyny to ok. 70 zł - mówi proboszcz parafii, ks. Wiesław Lenartowicz.

Pierwszy transport 200 maszyn do szycia wysłany został w 2013 roku drogą morską do portu Dar Es Salaam w Tanzanii, a potem drogą lądową do Lusaki - stolicy Zambii. Tam odebrane zostały przez polskie siostry zakonne prowadzące szkołę krawiecką. Akcję "Łuczniki dla Afryki" zorganizowała Rada Rycerzy Kolumba działająca przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej na Kapturze w Radomiu.

W czasie zbiórki w 2012 roku udało się zebrać ok. 450 maszyn do szycia - 200 z nich trafiło na afrykański kontynent. Na modernizację i serwis oraz zakup igieł i nici Rycerze Kolumba zebrali wówczas ok. 40 tys. zł. - mówi rycerz Maciej Zwierzyński:

Środki na wsparcie akcji można przekazywać na numer konta: 50 2030 0045 1110 0000 0313 1820 z dopiskiem "Łuczniki dla Afryki".