Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Jolenta, księżna, zakonnica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Krasna
Dziś jest: Wtorek, 15 czerwca 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Odsłonięcie tablicy poświęconej kapelanom zamordowanym w Katyniu i Twerze

sobota, 08 maj 2021 15:33 / Autor: Monika Nowakowska
Fot. MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

W kościele garnizonowym odbyły się dziś uroczystości z okazji 76. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Tego dnia obchodzone jest również święto patronalne parafii wojskowej św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Mszy św. odpustowej przewodniczył ksiądz biskup Marek Solarczyk.

Obchody rozpoczęły się w samo południe Mszą św. w intencji poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej oraz w intencji parafian: żołnierzy, pracowników resortu obrony narodowej, rodzin wojskowych i wszystkich dla których kościół garnizonowy jest miejscem modlitwy.

Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił ks. biskup Marek Solarczyk. W homilii biskup wspomniał o patronie kościoła - biskupie i męczenniku św. Stanisławie. - W tym kościele i w tym dniu, przywołując wstawiennictwa św. biskupa Stanisława, stajemy wobec świadectwa jego życia i męczeńskiej śmierci. Cóż ona przekazuje nam? Można wydobyć bardzo wiele różnych refleksji. Myślę, że dotykając tych myśli i tego wszystkiego, o czym we wstępie wspomniał ks. kapelan, to przede wszystkim warto przywołać św. biskupa Stanisława, jako świadka tego wszystkiego, co jest heroizmem, tego wszystkiego, co trwa, tego wszystkiego, co wieki nie są w stanie wymazać. Ostatecznie tego wszystkiego, co człowiek niesie, jako bogactwo swojej duszy, swojego serca, swojego życia. Można byłoby wręcz powiedzieć, a to jest przecież wypisane na naszych sztandarach: "Bóg, honor i Ojczyzna". To trwa. Pozostało orędownictwo. Pozostała wiara św. Stanisława biskupa, jako świadka wiernego Bogu, kochającego Ojczyznę i niosącego z całą konsekwencją wierność temu wszystkiemu co było wpisane w jego duszę i serce - mówił:

Biskup radomski nawiązał do słów proboszcza parafii garnizonowej, ks. mjr Łukasza Józefa Hubacza, który rozpoczynając Liturgię przypomniał o męczeńskiej śmierci polskich księży walczących za Ojczyznę. - Polskę zdradzono nie jeden raz. W Jałcie, na sejmie grodzieńskim. W naszym życiu narodowym też skazywano miłość i sprawiedliwość na zdradę, czego przykładem jest niejedna śmierć męczeńska w naszym narodzie, a która to stała się również udziałem naszego patrona, św. Stanisława biskupa i męczennika. Gdy stajemy dziś w dniu obchodów zakończenia II wojny światowej, to chciałbym i proponuję, abyśmy zmieniali narrację spoglądania na tego typu wydarzenia, bo to są obchody, w które wpisuje się i zdrada, i cierpienie, i śmierć naszych braci i sióstr, w których płynęła nasza polska krew. Nie bez przypadku zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa, która jest dedykowana dwóm kapelanom Wojska Polskiego zamordowanym przez sowieckich oprawców. To przykład, że ta wojna nie przyniosła nam jako takiego zwycięstwa, a wiele spraw nie zostało do dzisiaj uregulowanych - mówił:

W czasie Liturgii odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona dwóm kapłanom z Ziemi Radomskiej, którzy zostali zamordowani z rąk sowieckich w czasie II wojny światowej: ks. ppłk Edwardowi Chomie i ks. mjr Józefowi Mikuszewskiemu. Pierwszy został zamordowany w Katyniu, drugi w Twerze.

Po Mszy św. na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza przed kościołem garnizonowym delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Gospodarzami obchodów była 42. Baza Lotnictwa Szkolnego. W uroczystościach wzięli udział wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, posłowie PiS Andrzej Kosztowniak i Marek Suski, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, stowarzyszeń kombatanckich, organizacji pozarządowych oraz niewielka grupa wiernych.