Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY PLUS
Jacek Prusinowski
Patron dnia: bł. Dorota z Mątowów, wdowa
Dziś jest: Wtorek, 25 czerwca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Modlił się tam król Jan III Sobieski

niedziela, 09 czerwca 2024 18:37 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W świątyni modlił się kilkukrotnie król Jan III Sobieski. Mowa o kościele sanktuaryjnym w Studziannie, którym od 350 lat opiekują się księża filipini. Dzisiaj odbyły się z tej okazji uroczystości.

Mszy świętej przewodniczył biskup radomski Marek Solarczyk. Witając zgromadzonych powiedział, że „stajemy w obecności Boga, uświadamiając sobie i ożywiając swoją wiarę, że to co jest historią, Bóg wpisuje swoje dzieła, łaskę, znaki i moc swojego błogosławieństwa, otrzymanego w tej wspólnocie filipińskiej”.

W koncelebrze uczestniczyli m.in. ks. Mirosław Prasek, Prokurator Federacji Polskiej Filipinów oraz jego współbracia z Rzymu i Niemiec. – Jubileusz to przeszłość, teraźniejszość i i przyszłość. Ojciec Święty Franciszek mówi, że kto trwa w Słowie Bożym, interpretuje życie na bieżąco, uzdrawia z sideł przeszłości, leczy zranioną pamięć w teraźniejszości ale również zaszczepia pamięć o Bogu dla nas i na przyszłość. To zaszczepienie, które miało miejsce 350 lat trwa nadal, mimo trudnej historii tego miejsca i ofiar poniesionych przez wygnanie ojców filipinów za postawę duchową i patriotyczną – przypomniał ks. Prasek.

Kustosz ks. Jerzy Cedrowski przypomniał z kolei, że pierwsi księża filipini przybyli już w 1673 roku. Jednak dopiero Prymas Polski Kazimierz Florian Czartoryski, wydał 13 kwietnia 1674 r. dekret erygujący Kongregację Oratorium św. Filipa Neri w Studziannie. Stolica Apostolska potwierdziła to pismem papieskim Klemensa X z dnia 14 grudnia 1674 r. Natomiast uroczyste wprowadzenie filipinów do sanktuarium w charakterze kustoszy oraz objęcie przez nich na własność klasztoru, odbyło się 8 maja 1674 r.

– I tak rozpoczęła się obecność i praca duszpasterska tego zgromadzenia na ziemi studziańskiej. Z przerwą spowodowaną kasatą zgromadzenia przez władzę carskie po powstaniu styczniowym w 1865 roku, filipini wrócili do Studzianny w 1928 r. Bez wątpienia jednym z wielkich wydarzeń było doprowadzenie do uroczystej koronacji papieskimi koronami cudownego obrazu Matki Bożej Świętorodzinnej w 1968 roku – mówił ks. Cedrowski.

Na uroczystości przybyli księża filipini z Rzymu i Niemiec, poseł Robert Telus, starosta opoczyński Marcin Baranowski wraz z zastępcą Marią Chomicz. Nie zabrakło też księży, którzy 50 lat temu przyjęli święcenia kapłańskie w Studziannie.

Dzieje księży filipinów w Studziannie zaczynają się w XVII wieku. Wówczas odnotowano wzrastający ruch pielgrzymkowy do cudownego obrazu Matki Bożej. Pilna była potrzeba zapewnienia temu miejscu stałych kustoszy. Dlatego też bp Jan Zbąski sprowadził z Gostynia na ziemi wielkopolskiej do Studzianny duszpasterzy z Kongregacji Oratorium Św. Filipa Neri, którzy rozpoczęli budowę większego kościoła murowanego.