Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Wawrzyniec z Brindisi, prezbiter i doktor Kościoła
Dziś jest: Poniedziałek, 22 lipca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Szkolenie dla porządkowych pieszej pielgrzymki na Jasną Górę

sobota, 22 czerwca 2024 16:44 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Szkolenie dla porządkowych pieszej pielgrzymki diecezji radomskiej na Jasną Górę, odbyło się 22 czerwca w Auli Jana Pawła II Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Wszystko po to, aby zapewniać pątnikom bezpieczeństwo podczas poruszania się po drogach. Zajęcia prowadzili pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu.

Ks. Krzysztof Bochniak, dyrektor pielgrzymki wyraził radość, że w zajęciach uczestniczyło ponad 80 osób. - Szkolenie z punktu widzenia organizacji pielgrzymki jest strategiczne, bowiem pozwala podnieść bezpieczeństwo wszystkich naszych 37 grup, które wyjdą na pątniczy szlak na początku sierpnia. Z drugiej strony mamy prawny obowiązek przeszkolenia osób odpowiedzialnych za kierowanie ruchem drogowym w czasie marszu – powiedział ks. Bochniak.

W szkoleniu uczestniczyła Magdalena Turczyniak z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. - Od kilkunastu chodzę na pielgrzymkę na Jasną Górę, w tym od kilku jako porządkowa. Dzięki szkoleniu możemy bezpiecznie przeprowadzić naszą grupę do Częstochowy. W czasie zajęć przyswajaliśmy wiedzę teoretyczną i praktyczną, która jest niezbędna w wykonywaniu odpowiedzialnej funkcji porządkowego. Musimy się skupiać na bezpieczeństwie na drodze – powiedziała uczestniczka szkolenia. - Najważniejsze jest bezpieczeństwo pątników. Staramy się być na bieżąco z przepisami, które czasem się zmieniają. Dlatego warto po 5 latach przerwy uzupełnić tę wiedzę – dodał Robert Szymański.

Uczestnicy szkolenia poznali przepisy i zasady, jakie obowiązują poruszające się po drogach kolumny pieszych oraz sposoby i zasady podawania sygnałów i poleceń przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym.

Zostali również zapoznali z zagrożeniami, jakie mogą wystąpić na drodze podczas poruszania się kolumny pieszych i kierowania ruchem, np. postępowanie przy zmieniających się warunkach atmosferycznych, zależności pomiędzy prędkością a drogą zatrzymania pojazdu. Ponadto omawiane były obowiązki osób odpowiedzialnych za zabezpieczenie przemarszu pielgrzymki.

Radomska pielgrzymka na Jasną Górę wśród najliczniejszych w Polsce. W ubiegłym roku przed tron Matki Bożej Częstochowskiej pielgrzymowało 5 tys. 215 osób.