Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Krzysztof, męczennik
Dziś jest: Czwartek, 25 lipca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Siostry służki wybrały swoją przełożoną generalną

niedziela, 30 czerwca 2024 16:00 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Wybrano przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. Została nią s. Lidia Janowska. Tak zdecydowała XXI Kapituła Generalna Zgromadzenia, która obradowała w Mariówce w diecezji radomskiej. W obradach uczestniczył bp Marek Solarczyk.

- Nową funkcję przyjmuje w duchu odpowiedzialności za wszystkie wspólnoty Zgromadzenia, które leżą w różnych częściach świata. W tym procesie będę starała się iść do źródła, którym jest Chrystus i Słowo Boże. Tylko w oparciu o te wartości, fundamenty możemy nieustannie się rozwijać, również w kontekście naszego Zgromadzenia – powiedziała s. Lidia Janowska.

Dodała, że z nadzieją patrzy na rozwój Zgromadzenia. Jej przekonanie – jak powiedziała - oparte jest na świadectwie życia sióstr z wielu państw, które przybyły na obrady Kapituły Generalnej Zgromadzenia. S. Janowska życzy również sobie otwartości na działanie Ducha Świętego, umiejętności słuchania oraz podejmowania czasem i trudnych decyzji.

Siostra Lidia Janowska ma 50 lat. W Zgromadzeniu jest od 32 lat. Przez ostatnich 6 lat była zastępczynią przełożonej generalnej. Od 2009 lat była zaangażowana w prace zarządu prowincji płockiej, a od 6 w prace zarządu generalnego. Pracowała również jako katechetka. Ostatnio w Zespole Szkół Technicznych w Płocku. W 2004 roku ukończyła pedagogikę formacji powołań na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie.

W trakcie obrad Kapituły Generalnej wybrano również zastępczynię przełożonej generalnej, którą została s. Ewa Janek oraz radne: s. Iwonę Chojnacką, s. Teresę Szymczyk i s. Alinę Słonecką.

Siostry w Mariówce zgłębiają dar swego powołania, odbywając formację podstawową: postulat, nowicjat, juniorat oraz przeżywają coroczne rekolekcje i dni odnowy. Siostry pracują jako nauczycielki i wychowawczynie w szkołach, internatach i przedszkolach, służą chorym w szpitalach, zakładach opieki i domach, pracują w krajach misyjnych.

Siostry służki prowadzą także ośrodek zdrowia w Mariówce. Powstał on w ramach Dzieła Pomocy Chorym „Promień” w hołdzie św. Janowi Pawłowi II. Siostry służki przeznaczyły na ten cel budynek dawnych szkół, skonfiskowany przez władze komunistyczne i zwrócony po 50 latach.

Bezhabitowe Zgromadzenie Służek założył w 1878 r. bł. Honorat Koźmiński. Siostry zajmują się szerzeniem wiedzy religijnej i kształtowaniem sumień chrześcijańskich zwłaszcza w środowiskach wiejskich. Poświęcają się szczególnie wychowaniu dzieci i młodzieży oraz uczestniczą w duszpasterskich i misyjnych zadaniach Kościoła.