Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Urszula Ledóchowska, zakonnica
Dziś jest: Środa, 29 maja 2024

RADOM

Ratownicy wodni i policjanci mówili o bezpieczeństwie nad wodą

środa, 15 maj 2024 10:53 / Autor: Monika Nowakowska
foto: fb/ WOPR Radom
Monika Nowakowska

Bezpieczniej nad wodą. Policjanci i ratownicy WOPR wspólnie ćwiczyli scenariusze działań podczas niebezpiecznych sytuacji. Ich pracy przyglądała się młodzież z X LO z Oddziałami integracyjnymi im. Stanisława Konarskiego w Radomiu.

Nad zalewem na Borkach odbyły się ćwiczenia edukacyjne "Bezpieczne wakacje i wypoczynek nad wodą". Obserwatorami byli uczniowie z kilku klas X LO. Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Radomiu wraz z ratownikami WOPR chcieli zwrócić ich uwagę na problem bezpieczeństwa podczas zabawy na wodzie i nie tylko.

Uczestnicy dowiedzieli się o zagrożeniach związanych z wodą, zobaczyli, jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej, ale też wzywania pomocy. Służby nieprzypadkowo wybrały taki scenariusz. Od 1 kwietnia w Polsce utonęło 48 osób.

- To było spotkanie połączone z prezentacją ratownictwa wodnego. Chodzi o prewencję i pokazanie młodzieży, jakie zagrożenia stoją przed nimi podczas zbliżających się wakacji. Chodzi o to, by wiedzieć jak się zachowywać, kogo powiadomić w przypadku zobaczenia wypadku na wodzie - mówi prezes radomskiego WOPR Paweł Stefański:

- Statystyki dotyczące tragicznych zdarzeń nad wodą wciąż przypominają, jak złudna może być wiara młodych ludzi w swoje siły i umiejętności. Dlatego nie ustajemy w wysiłkach, aby przekonywać młodych ludzi co można robić, aby nie ryzykować swoim życiem, albo zdrowiem. Cieszymy się, że tutaj ta tendencja jest spadkowa, jeśli chodzi o utonięcia i z tego powodu namawiamy, aby korzystać z miejsc bezpiecznych - tłumaczy Karol Petryka z KMP w Radomiu.

Analizując statystyki ostatnich pięciu lat, to najtragiczniejszy był rok 2018 kiedy to w Polsce utonęło 545 osób. W latach 2019- 2020 liczby oscylują w okolicy 450, a rok 2021 oraz 2022 mówi już o niższych liczbach, bo w granicach 408-419( pandemia).

Młodzież poznała tajniki pracy ratowników wodnych, wszyscy mogli dokładnie obejrzeć sprzęt ratunkowy i poznać możliwości sprzętu motorowodnego. Była też szansa popływania na łodzi motorowej, na manekinach można było spróbować swoich sił w ratowaniu ofiary wypadku. Zaprezentowano też desant z łodzi motorowej i skuter wodny z platformą.

Funkcjonariusze i ratownicy przypominają, że jeśli planujemy wypoczynek nad wodą warto od razu wybrać miejsce, gdzie będzie możliwa i przede wszystkim bezpieczna kąpiel. Dlatego najlepszym wyborem są miejsca strzeżone przez ratowników. Możemy wtedy liczyć na błyskawiczną pomoc, jeśli będzie wymagana oraz na kontrolę całego kąpieliska, jak i wody, w której będziemy się kąpać.

- Jeśli natomiast jesteśmy amatorami pływania na jednostkach pływających, często wypożyczonych, pamiętajmy, aby dobrze obejrzeć sprzęt, który ma nas zabrać na wodę. Powinniśmy również zostać wyposażeni przez wypożyczalnię w kamizelki ratunkowe -przypominają mundurowi.