Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: święci męczennicy Korneliusz, papież, i Cyprian, biskup
Dziś jest: Poniedziałek, 16 września 2024

RADOM

Trwa XXVI Radomskie Święto Chleba - jest tablica pamiątkowa

sobota, 07 września 2024 15:45 / Autor: Monika Nowakowska
Trwa XXVI Radomskie Święto Chleba - jest tablica pamiątkowa
foto: UM/Radom
Monika Nowakowska

Kiermasz pieczywa i ciast, wystawa prezentująca dzieje radomskiego rzemiosła, gry, zabawy, pokaz tańca i koncerty znalazły się w programie XXVI Radomskiego Święta Chleba. Imprezę połączoną z obchodami 20. rocznicy reaktywowania Cechu Piekarzy w Radomiu oraz 40-lecia Izby Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Radomiu rozpoczęło odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy ul. Rwańskiej 25. To tam, przed laty mieściła się ława cechowa piekarzy cechu radomskiego.

XXVI Radomskie Święta Chleba to impreza, która już na stałe wpisała się w kalendarz ważnych wydarzeń organizowanych w naszym mieście. W tym roku święto odbywa się pod hasłem „Chleb od piekarza zdrowia przysparza”. Organizatorzy zapraszają na plac Corazziego.

– Święto Chleba to odpowiednik dożynek, które odbywają się na terenach wiejskich. Tam dziękujemy rolnikom, a tu mamy okazję podziękować za trud naszym wspaniałym rzemieślnikom – mówi wiceprezydent Łukasz Molenda.

Tegoroczne Święto Chleba połączone jest z obchodami 20. rocznicy reaktywowania Cechu Piekarzy w Radomiu oraz 40-lecia Izby Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Radomiu.

Przy ulicy Rwańskiej 25, gdzie przed laty mieściła się ława cechowa piekarzy cechu radomskiego została odsłonięta tablica pamiątkowa, a w kamienicy Deskurów otwarto wystawę „Rzemiosło wczoraj i dziś”. Na placu Corazziego rozpoczął się natomiast festyn rodzinny. – Chcemy w ten sposób podziękować radomianom, że cały czas są nami, z rzemieślnikami, którzy na co dzień pieką świeży chrupiący chleb – mówi Jarosław Gajda z Cechu Piekarzy w Radomiu:

– Odsłonięcie tej pamiątkowej tablicy i reaktywowanie Cechu Piekarzy w naszym mieście to potwierdzenie i dowód bardzo silnej obecności w Radomiu nie tylko w tym aspekcie czysto biznesowym wynikającym z produkcji i sprzedaży pieczywa, chleba, ciast i wyrobów piekarniczych. Pragnę zaznaczyć, że Cech Piekarzy jest bardzo silnie obecny i zaangażowany w życie społeczne, kulturalne i historyczne naszego miasta. Jestem przekonana, że każdy znajdzie tu coś dla siebie – dodaje wiceprezydent Katarzyna Kalinowska:

Tablicę pamiątkową ufundował Cech Piekarzy w Radomiu - mówi prezes Izby Rzemieślniczej Jan Jaworski:

Święto Chleba potrwa do niedzieli. Tego dnia na scenie wystąpią Guzowianki, Mezo oraz zespół Carpe Diem.

Program Święta Chleba

7 września
40 – lecie Izby Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Radomiu
godz. 10.00 – 21.00 – festyn rodzinny – kiermasz pieczywa i ciast oraz gry i zabawy
godz. 13.00 – Izba Rzemieślnicza – 40 leci
godz. 15.00 – Pokaz tańca towarzyskiego – tango argentyńskie
godz. 17.00 – Występ Zespołu Pieśni i Tańca Maryś
godz. 19.00 – występ coverbandu Zakwas na miodzie

8 września
godz. 10.00 – 21.00 – festyn rodzinny – kiermasz pieczywa i ciast, gry, zabawy i warsztaty
godz. 12.30 – msza św. za dar chleba – Katedra Opieki NMP w Radomiu
godz. 13.30 – scena na pl. Corazziego: przedstawienie organizatorów i patronów, wystąpienia okolicznościowe, wręczenie Kluczy św. Kazimierza
godz. 14.00 – Występ Zespołu Ludowego Guzowianki
godz. 16.00 – Pokaz tańca towarzyskiego – tango argentyńskie
godz. 17.00 – Koncert Mezo
godz. 19.00 – Występ zespołu Carpe Diem

Organizatorami święta są: Cech Piekarzy w Radomiu, Dom Kultury Borki, OKiSz Resursa Obywatelska, Izba Rzemiosła. Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Patronat honorowy objęli: biskup radomski Marek Solarczyk, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, prezydent Radomia Radosław Witkowski oraz prezes Izby Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Radomiu.