Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Filip Nereusz, prezbiter
Dziś jest: 26 maj 2020

RADOM

Maria Kelles-Krauz upamiętniona

środa, 04 września 2019 16:17 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Na budynku ratusza została odsłonięta tablica upamiętniająca Marię Kelles-Krauz. Działaczka stałą się patronką nowej sali obrad rady miejskiej.

W uroczystym odsłonięciu wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, reprezentanci placówek kulturowych, a także służb mundurowych i mieszkańcy Radomia. Życiorys Marii Kelles-Krauz przypomniała Kinga Bogusz, przewodnicząca rady miejskiej.

- Powstanie tej tablicy było inicjatywą społeczną. Jest do dla mnie wielki zaszczyt, ale wiem, że nie udałoby się to bez bezinteresownego zaangażowania wielu osób – mówiła Kinga Bogusz.

Wraz z przewodniczącą rady miejskiej tablicę odsłonił wiceprezydent Konrad Frysztak.

- 100 lat temu Radom pokazał, że może być progresywny i wyznaczać nowe kierunki. Wtedy była to decyzja niespotykana i niepowszechna, dlatego cieszę się, że dzisiaj możemy uhonorować panią Marię Kelles-Krauz. Cieszę się też z faktu, ze radni na kwietniowej sesji rady miejskiej jednomyślnie podjęli decyzję, żeby nowa sala obrad rady miejskiej nosiła imię Marii Kelles-Krauz. Mam nadzieję, że wspólnie będziemy potrafili – tak samo, jak pani Maria Kelles-Krauz – rozwijać nasze miasto i prowadzić je w dobrym kierunku – mówił wiceprezydent.

Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera, uważa, że gdyby Polska nie była pod zaborami, to byłaby pierwszym państwem, które nadało prawa wyborcze kobietom.

- Była bardzo wybitną polską humanistką, która wniosła bardzo istotny wkład w życie Radomia i Polski – mówił.

Maria Kelles-Krauz z d. Nynkowska (1882-1969) - działaczka społeczna i polityczna (PPS), żona dr. Stanisława Kelles-Krauza. W latach 1915-1918 aktywnie działała w organizacjach niepodległościowych. Była inicjatorką powstania w Radomiu Miejskiej Biblioteki Publicznej. W 1919 r. została pierwszą w historii Europy kobietą wybraną na funkcję prezesa Rady Miejskiej. W RM zasiadała przez pięć kadencji. Po wojnie przebywała w Danii, gdzie tłumaczyła na polski duńską literaturę. Po powrocie do Polski zamieszkała wraz z mężem w Warszawie.

Zapraszamy do nas: