Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. o. Pio z Pietrelciny
Radio Plus Radom /RADOM/Maria Kelles-Krauz upamiętniona

Wiadomości z Radomia.

Maria Kelles-Krauz upamiętniona

04 wrzesień 2019 / Tekst

Na budynku ratusza została odsłonięta tablica upamiętniająca Marię Kelles-Krauz. Działaczka stałą się patronką nowej sali obrad rady miejskiej.

fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom

W uroczystym odsłonięciu wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, reprezentanci placówek kulturowych, a także służb mundurowych i mieszkańcy Radomia. Życiorys Marii Kelles-Krauz przypomniała Kinga Bogusz, przewodnicząca rady miejskiej.

- Powstanie tej tablicy było inicjatywą społeczną. Jest do dla mnie wielki zaszczyt, ale wiem, że nie udałoby się to bez bezinteresownego zaangażowania wielu osób – mówiła Kinga Bogusz.

Wraz z przewodniczącą rady miejskiej tablicę odsłonił wiceprezydent Konrad Frysztak.

- 100 lat temu Radom pokazał, że może być progresywny i wyznaczać nowe kierunki. Wtedy była to decyzja niespotykana i niepowszechna, dlatego cieszę się, że dzisiaj możemy uhonorować panią Marię Kelles-Krauz. Cieszę się też z faktu, ze radni na kwietniowej sesji rady miejskiej jednomyślnie podjęli decyzję, żeby nowa sala obrad rady miejskiej nosiła imię Marii Kelles-Krauz. Mam nadzieję, że wspólnie będziemy potrafili – tak samo, jak pani Maria Kelles-Krauz – rozwijać nasze miasto i prowadzić je w dobrym kierunku – mówił wiceprezydent.

Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera, uważa, że gdyby Polska nie była pod zaborami, to byłaby pierwszym państwem, które nadało prawa wyborcze kobietom.

- Była bardzo wybitną polską humanistką, która wniosła bardzo istotny wkład w życie Radomia i Polski – mówił.

Maria Kelles-Krauz z d. Nynkowska (1882-1969) - działaczka społeczna i polityczna (PPS), żona dr. Stanisława Kelles-Krauza. W latach 1915-1918 aktywnie działała w organizacjach niepodległościowych. Była inicjatorką powstania w Radomiu Miejskiej Biblioteki Publicznej. W 1919 r. została pierwszą w historii Europy kobietą wybraną na funkcję prezesa Rady Miejskiej. W RM zasiadała przez pięć kadencji. Po wojnie przebywała w Danii, gdzie tłumaczyła na polski duńską literaturę. Po powrocie do Polski zamieszkała wraz z mężem w Warszawie.

ARTYSTA TYGODNIA

Voyage, voyage

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY