Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Joanna Beretta Molla
Dziś jest: Niedziela, 28 kwietnia 2024

KULTURA

W niedzielę na Święto Chleba do Skansenu

wtorek, 29 sierpnia 2017 09:32 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
foto: Michał Kaczor
Magdalena Gliszczyńska

Piekarze, rolnicy oraz mieszkańcy Radomia i regionu już po raz XIX spotkają się na Święcie Chleba w Muzeum Wsi Radomskiej. Aby uniknąć kolejek w niedzielę, można już nabyć bilety na tę imprezę.

Jak co roku nie zabraknie stoisk piekarniczych, wspaniałych wypieków, pokazu kunsztu piekarskiego i prac polowych. Będzie zabawa na dechach, występ kapel ludowych i jak zawsze wspaniała atmosfera. Patronem medialnym imprezy jest Radio Plus Radom, które w tym dniu swój program nadawać będzie z plenerowego studia w Skansenie. Dla naszych słuchaczy zaplanowaliśmy m.in. rozmowy z ciekawymi gośćmi, konkursy z nagrodami oraz gadżety. Zapraszamy do odwiedzania i słuchania nas w tym wyjątkowym dniu :)

A co o imprezie powiedział nam Tadeusz Fogiel wiceprezesem Cechu Piekarzy? Posłuchaj rozmowy z jednym z organizatorów.

W niedzielę, 3 września w Muzeum Wsi Radomskiej odbędzie się XIX Radomskie Święto Chleba. Impreza rozpocznie się o godzinie 10:00 Mszą św. w intencji piekarzy i rolników.

W programie m.in.:

Amfiteatr – 10:00 do 19:00- Msza święta w intencji piekarzy i rolników- wręczenie Kluczy świętego Kazimierza- rozstrzygnięcie konkursu na „Tradycyjny Wieniec Dożynkowy”- występ kapeli wiejskiej- występ Akademickiego Zespołu Tańca Politechniki Śląskiej „Dąbrowiacy”

Scena „Pod dębem” - 12:00 do 19:00

Do tańca grać będą kapele ludowe: Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy, Kapela Lipce z Wygnanowa, Kapela Krzysztofa Rokicińskiego z Siekluk Starych. 13:30 – występ Młodzieżowego Zespołu Ludowego „Guzowianki”17:15 – występ Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Wolanianki” z Wolanowa

Kurnik Dworski z Konar

15:30 – wernisaż wystawy „Obiekty sakralne i cmentarze Puszczy Kozienickiej

W godzinach 15:30 – 17:30 zapraszamy na pokazy kunsztu piekarskiego w wykonaniu radomskich piekarzy, pokazom będą towarzyszyły warsztaty i konkursy dla dzieci (obok sceny „Pod Dębem”).

Na muzealnych polach można zobaczyć pokazy prac polowych:- pokaz omłotów: Młocarnia czyszcząca szerokomłotna niemiecka, rok prod. 1936, napędzana silnikiem ciągnika SAM, zbudowanego przez Piotra Olejnika z Wólki Smolanej k. Sochaczewa w roku 1974 specjalnie do usług omłotowych. Ciągnik wyposażono m. in. w dodatkowy zbiornik paliwa o pojemności ok. 50 litrów, co umożliwiało obwoźne świadczenie usług. Pokaz na terenie zagrody z Chomentowa.

- pokaz orki ciągnikowej: ciągnik Ursus C45 z pługiem wleczonym trójskibowym, przeznaczonym do tego typu ciągnika. Ursus C45 to pierwszy ciągnik produkowany w Polsce po wojnie i w ogóle pierwszy ciągnik produkowany w kraju seryjnie. Znajdował się na wyposażeniu POM-ów i PGR-ów, niedostępny dla rolników indywidualnych. Wraz z pługiem stanowił typowy zestaw, jaki można było oglądać na państwowych polach na przełomie lat 40 i 50 ubiegłego wieku. Charakterystyczny odgłos pracy jednocylindrowego silnika o pojemności aż 10,3 litra był słyszalny z daleka, co decydowało o niepowtarzalnym klimacie ówczesnych prac rolnych.

Na terenie zagród ma miejsce kiermasz wyrobów piekarniczych (Zagroda z Jastrzębi), oraz kiermasz i pokazy twórców ludowych (Zagroda z Alojzowa, Zagroda z Chomentowa, Dom Ludowy).Od godziny 12:00 w regularnych odstępach czasu o pełnych godzinach uruchamiany będzie młyn wodny z Zajączkowa.

Ponadto na terenie muzeum będzie można spróbować potraw kuchni regionalnej przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich i Zespołów Obrzędowych.