Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: święci męczennicy Korneliusz, papież, i Cyprian, biskup
Dziś jest: Poniedziałek, 16 września 2024

KULTURA

Pamiętnik rotmistrza

środa, 08 listopada 2017 15:55 / Autor: Marcin Prejs
Pamiętnik rotmistrza
Marcin Prejs

To on przygotował opocznian do życia w wolnym kraju. Chodzi o Henryka Mieroszewskiego, który w latach 1915-1917 sprawował funkcję komisarza rządowego Opoczna. Jego pamiętnik wydało właśnie miejscowe muzeum.

Muzeum Regionalne w Opocznie zaprasza na promocję nowego wydawnictwa. To „Pamiętnik z czasów wojny” rotmistrza Henryka Mieroszewskiego, w opracowaniu dr. Pawła Budzińskiego. Promocja odbędzie się w piątek 10 listopada o godzinie 14 w opoczyńskim muzeum.

Pamiętnik komisarza rządowego Opoczna z okresu I wojny światowej rtm. Henryka Mieroszewskiego jest bezcennym źródłem historycznym dla naszej historii lokalnej. Przedstawia osobiste przeżycia i refleksje autora, w dużej części z okresu jego pobytu w Opocznie (czerwiec 1915 r. – czerwiec 1917 r.). Pamiętniki Mieroszewskiego pozwalają odtworzyć wyjątkowy nastrój epoki, zapomniane dziś szczegóły dotyczące miasta i jego mieszkańców. Publikacja jest także doskonałym źródłem informacji, dającym możliwość weryfikacji i uzupełnienia wiedzy z zakresu historii Opoczna, podkreśla Adam Grabowski, dyrektor muzeum.

A dlaczego warto po tę publikację sięgnąć?

Rotmistrz Henryk Ślepowron Mieroszewski w latach 1915-1917 pełnił funkcję komisarza rządowego Opoczna, był więc wojennym burmistrzem miasta. W mundurze oficera okupacyjnej armii austro-węgierskiej czuł się przede wszystkim Polakiem. Miastem zarządzał więc „po polsku”, przez co wielokrotnie narażał się nadrzędnym władzom austriackim. Dzięki działaniom Mieroszewskiego powiew prawdziwej wolności dotarł do Opoczna znacznie wcześniej. Udało się również gruntownie zmodernizować miasto, nie tylko pod względem infrastruktury, ale także mentalnie. Jednym z pierwszych dokonań komisarza rządowego było powołanie polskiej policji miejskiej złożonej z legionistów polskich. Ogromną wagę przywiązywał też do funkcjonowania i rozwoju działającej już w mieście Ochotniczej Straży Ogniowej, która od tej pory w barwach narodowych uświetniała wszystkie, licznie organizowane uroczystości patriotyczne. Znacznie podniesiono poziom higieny poprzez walkę z epidemiami tyfusu, szkarlatyny i chorób wenerycznych. Poprawiła się dostępność obywateli do służby zdrowia. Mieroszewski na trzy lata przed odzyskaniem niepodległości zaczął repolonizować Opoczno. Zgodnie z jego zarządzeniem językiem urzędowym magistratu został język polski. Odezwy i zarządzenia pisano również po polsku. Mało tego, również szyldy sklepowe musiały być pisane poprawną polszczyzną. Rtm. Mieroszewski organizował i współfinansował polskie uroczystości patriotyczne i religijne – rocznice Powstania Listopadowego, Konstytucji 3 Maja czy Boże Ciało. Wszystkie za jego rządów były manifestacją polskości i patriotyzmu. Poza tym uporządkował finanse i spłacił długi miasta. Urządził place targowe, wybudował drewniane hale targowe, wprowadził targowy nadzór weterynaryjny. Poza tym uporządkował ogród miejski, oczyścił miasto ze śmieci, wybudował kilka szaletów miejskich, a także zakupił urządzenie do opróżniania wychodków, wprowadzając obowiązek jego regularnego stosowania. Udało mu się naprawić trzy mosty, wybrukować jedną ulicę w mieście. To wszystko w wielkim skrócie. Można śmiało powiedzieć, że Henryk Mieroszewski był wówczas burmistrzem wszystkich opocznian, bez względu na narodowość czy wyznanie.