Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna, Matka Dobrej Rady
Dziś jest: Piątek, 26 kwietnia 2024

KULTURA

Mistrz zaprezentował nową płytę

niedziela, 11 lutego 2018 14:44 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

"Jan Kmita. Skrzypek z Przystałowic Małych". W Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze odbyła się promocja kolejnej płyty z cyklu "Krainy Muzyczne. Radomskie".

Seria "Krainy Muzyczne. Radomskie" to tradycyjna muzyka instrumentalna i śpiewana z południowego Mazowsza - z pogranicza radomsko-opoczyńskiego. Płyta "Jan Kmita. Skrzypek z Przystałowic Małych" to kajockie melodie taneczne, pieśni, opowieści Jana Kmity i towarzyszących mu wykonawców: Józefa Porczka, Stanisława Bielawskiego, Jana Wochniaka, Mateusza Niwińskiego, Agnieszkę Niwińską, Dominikę Oczepę, Krystiana Pisowicza oraz śpiewaczki z Gałek, Zofię Kucharczyk i Marię Siwiec.

- Jan Kmita jest jednym z ostatnich skrzypków z tego regionu. Czujemy, że było to bardzo ważne, żeby taką laurkę mu wystawić, żeby taki ślad po nim pozostał, więc nagraliśmy. Jest to taki zbiór melodii, które pan Jan przechowuje i przekazuje dalej. Spędziliśmy 3 dni nagrywając w domku drewnanym, dzięki gościnności Marysi Siwiec - mówi Mateusz Niwiński, uczeń Jana Kmity, który był również odpowiedzialny za produkcję muzyczną płyty.

Mateusz Niwiński podkreśla, że ta płyta to wybór tylko niektórych utworów Jana Kmity. Dodaje, że to region bardzo bogaty w twórców ludowych.

- Takich płyt możnaby zrobić o każdym muzykancie kilka - mówi.

Jan Kmita bardziej, niż z wydania płyty, cieszy się, że młodzi ludzie chcą się uczyć muzyki ludowej.

- Nas zabraknie, to oni będą pokazywać dalszym pokoleniom. Chcą się uczyć! - mówi Jan Kmita.

Fragment muzyki Jana Kmity:

W regionie zostało niewielu muzyków, jak Jan Kmita. To unikalna postać, która łączy funkcję aktywnego skrzypka ludowego z rolą nauczyciela.

- Jan Kmita należy do już nielicznej grupy tych najstarszych skrzypków radomskich, kajockich. Jest muzykiem o bardzo długoletnim doświadczeniu i bardzo aktywnym, zarówno w działaniach artystycznych, ale przyjmuje także na siebie funkcję nauczyciela i przekazuje swój repertuar, swoją metodę, sposób gry młodym osobom, swoim bardzo licznym uczniom - mówi Katarzyna Markiewicz, kierownik Muzeum im. Oskara Kolberga w Przyszusze.

- Muzyka Jana Kmity jest przeznaczona do tańca - dodaje Katarzyna Markiewicz.

Płyta ukazała się dzięki staraniom Stowarzyszenia Akademia Łucznica, we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego.