Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Jan z Avili, prezbiter i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radoszyce
Dziś jest: Poniedziałek, 10 maja 2021

KULTURA

Wielka przyjaźń ze sztuką w tle

poniedziałek, 30 lipca 2018 14:01 / Autor: Weronika Chochoł
Weronika Chochoł

27 uczestników z Polski, Tadżykistanu, Indii, Włoch, Armenii, Turcji, Niemiec, Walii i nie tylko wzięło udział w Międzynarodowym Plenerze Malarstwa i Rzeźby organizowanym przez Szkołę Drzewną i Leśną w Garbatce-Letnisku. Jedenasta edycja Pleneru tradycyjnie była częścią trwającego przez całe wakacje "Twórczego Lata".

Lato w pełni twórcze

"Twórcze Lato" to wydarzenie, które łączy miłośników sztuki, doświadczonych twórców i początkujących artystów. Szkoła Drzewna i Leśna w Garbatce-Letnisku zaprasza wtedy na różnego rodzaju warsztaty. W tym roku w Garbatce-Letnisku można było wziąć udział m.in. w warsztatach stolarskich, garncarskich czy wikliniarskich. Teraz przed chętnymi warsztaty ikonopisarstwa i snycerskich wraz ze środowiskiem Droga Ikony. Działalność grupy skupia się na organizowaniu warsztatów ikonopisania i pokrewnych im zajęć z rzemiosła artystycznego, a także na organizacji spotkań służących popularyzacji ikony czerpiącej z chrześcijańskiej tradycji Wschodu i Zachodu. - Będzie dużo teologii, skupienia, medytacji. To fajne przeżycie związane z dawnymi technologiami. - mówi Mirosław Dziedzicki - dyrektor Szkoły Drzewnej i Leśnej w Garbatce-Letnisku:

Warsztaty odbywać się będą od 6 do 12 sierpnia w Szkole Drzewnej.

Międzynarodowe towarzystwo

Jednym z elementów "Twórczego Lata" jest Międzynarodowy Plener Malarstwa i Rzeźby. W tym roku odbył się on już po raz jedenasty, a udział w nim wzięło dwudziestu siedmiu uczestników z całego świata. Przez dwa tygodnie swoje obrazy i rzeźby tworzyli tu m.in artyści ze Szwecji, Tadżykistanu, Indii, Armenii, Mongolii, Niemiec, Walii, Turcji, Ukrainy, Czech, Słowacji czy Włoch. Nie zabrakło także rodzimych twórców. Dla gości plener jest wyjątkowym czasem, na który czekają przez cały rok. W Garbatce-Letnisku mogą tworzyć w plenerze, ale także zamykać się w pracowniach. Dzielą się tu swoimi pomysłami, pomagają sobie, odczuwają różnorodne emocje - od narodzin pomysłu, poprzez jego realizację aż do uzyskania efektu końcowego i związanych z nim odczuć. Pobyt artystów w regionie radomskim to nie tylko ciężka praca nad dziełami. Goście mają również czas na poznawanie nie tylko Garbatki-Letniska, powiatu kozienickiego czy regionu radomskiego, ale całego województwa. Twórcy odwiedzili m.in Janowiec, przepłynęli promem do Kazimierza, byli również w Muzeum im. Jacka Malczewskiego, Centrum Rzeźby Współczesnej w Orońsku czy Muzeum Regionalnym w Kozienicach. Wybrali się również do miejsc historycznych. - Dla mnie wielką wartością jest to, że nie zasklepiamy się w jednej estetyce. Ci ludzie bardzo wiele wnoszą, otwierają nowe horyzonty myślenia o sztuce, nowe horyzonty estetyki. Przede wszystkim jednak pokazują jednak, że nasz świat może i powinien być światem wielkich przyjaźni, liczenia na siebie, pomocy i szanowania różnorodności. - mówi Mirosław Dziedzicki:

Jak wspomina Mirosław Dziedzicki, plener był zorganizowany na próbę, a towarzyszyły mu obawy "Czy impreza się przyjmie?". Teraz gromadzi gości z całego świata, a tegoroczna edycja przerosła oczekiwania samych organizatorów:

"Twórcze Lato" w Garbatce-Letnisku odbywa się pod patronatem medialnym Radia Plus Radom.