Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: święci Maurycy i Towarzysze, męczennicy              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Boże
Dziś jest: Środa, 22 września 2021

Muzea

Zaniepokojeni o przyszłość Muzeum. Komentarz Urzędu Marszałkowskiego

środa, 24 kwietnia 2019 13:05 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Pracownicy radomskiego Muzeum przeciwko usamodzielnieniu Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.

Marszałek Mazowsza Adam Struzik zapowiedział tydzień temu, podczas swojej wizyty w Radomiu zamiar usamodzielnienia Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Oznacza to wydzielenie placówki, która jest od ponad 40 lat oddziałem Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. O tych planach nie została poinformowana dyrekcja, ani pracownicy Muzeum w Radomiu. Dowiedzieli się o tym z publikacji mediów lokalnych. W środę, 24 kwietnia w Muzeum im. Jacka Malczewskiego odbyła się konferencja podczas, której przedstawione zostało stanowisko związków zawodowych i pracowników Muzeum oraz treść listu, który zostanie przesłany do właściwych gremiów.

Dyrektor muzeum Adam Zieleziński:

Z pracownikami muzeum nie spotkał się dotychczas dyrektor departamentu kultury w Urzędzie Marszałkowskim - mówi dyrektor Adam Zieleziński:

W imieniu związków zawodowych działających w Muzeum głos zabrał przewodniczący Marek Słupek:

Treści zawarte w otwartym liście od pracowników przedstawiła Ilona Pulnar - Ferdjani:

Przewodniczący Rady Muzealnej, poseł Leszek Ruszczyk dotychczas nie zwołał posiedzenia rady, z pracownikami nie spotkał się także Rafał Rajkowski, wicemarszałek Mazowsza - mówiła Halina Styczeń, dyrektor ds. administracyjno- technicznych:

 Wzrośnie ranga muzeum w Czarnolesie, ale spadnie ranga muzeum w Radomiu - uważa Marek Słupek:

 Dyrektor Muzeum Adam Zieleziński przypomina, że organem prowadzącym dla Muzeum jest Samorząd Mazowsza. Współpraca dotychczas układała się dobrze, ostatnio nawet bardzo dobrze:

 Pismo od pracowników Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu ma być przeslane między innymi do Marszałka Adama Struzika, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz parlamentarzystów ziemi radomskiej.

Tymczasem stanowisko Marszałka Mazowsza Adama Struzika i Samorządu Województwa Mazowieckiego w sprawie planowanego usamodzielnienia Muzeum w Czarnolesie przedstawia rzecznik Urzędu Marszałkowskiego, Marta Milewska:

Dodajmy, że władze Mazowsza planują też usamodzielnienie Muzeum we Wsoli oraz powstanie w Pionkach filii Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia.