Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Piotr z Werony, prezbiter i męczennik
Dziś jest: 04 czerwca 2020

KULTURA

Zacznij własną uprawę rzeżuchy

piątek, 03 kwietnia 2020 15:59 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: Fb Muzeum Wsi Radomskiej
Elżbieta Warchoł

Muzeum Wsi Radomskiej w ramach projektu: DZIAŁAJ! zachęca na swoim Fb do ... uprawiania rzeżuchy! Zbliża się Wielkanoc. To święta radości, życia i wiosny. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wyhodować w swoim domu rzeżuchę. Będzie z pewnością stanowiła miły, wiosenny akcent podczas tegorocznych Świąt Zmartwychwstania.

Zieleń wielkanocna. Święta Wielkanocne były czasem, który praktycznie kończył termin wysiewu owsa. To ważne zboże jare bardzo dobrze znosi wczesnowiosenne przymrozki i kiełkuje w temperaturze 2-3 stopni. Uprawa owsa, przeznaczanego głównie na pasze dla bydła była bardzo rozpowszechniona na tradycyjnej wsi. Nasi przodkowie, wracając z uroczystej mszy rezurekcyjnej, cieszyli oczy bujną trawką kiełkującego śmiało owsa. Tą wiosenną radość wnoszono z pól do domów, a w miastach, gdzie nieco jej brakowało, radzono sobie, siejąc rzeżuchę - wyjaśniają na Fb Justyna Górska-Streicher i Anna Ziółek z Muzeum Wsi Radomskiej.

Pieprzyca siewna. To rodzaj warzywa, roślina jednoroczna z rodziny kapustowatych, wysiewana w tym samym terminie co owies. Pochodzi z Azji, Iranu, Dalekiego Wschodu, ale uprawiana jest i dziczeje na całym świecie. Ta polna ma około 60 cm wysokości, jej listki mają długie ogonki, a kwiatuszki rosną w białych lub bladoróżowych gronach. W Polsce jej uprawa niezmiennie kojarzona jest ze świętami Wielkanocy, gdy dekoruje nasze stoły i ubogaca kompozycje ozdób.

Właściwości. Rzeżucha to ogromne bogactwo witamin i minerałów. Zawiera sporo witaminy C, E, B i K oraz prowitaminę A, białko, potas i żelazo. Niektórych nieco zniechęca charakterystyczny zapach, wynikający ze sporej zawartości olejów lotnych. Być może dlatego tak chętnie używana jest jako dodatek do sałatek i jaj, serwowanych w trakcie Wielkanocy, bo wspomaga trawienie i przyspiesza przemianę materii. Ma też działanie moczopędne i co istotne, dla nastolatek, doskonale wpływa na cerę. Z rzeżuchy można zrobić wcierkę do włosów, która doskonale odżywi cebulki. Wystarczy sporą garść rośliny zagotować i przecedzić przez gazę.

Jak uprawiać? Roślina nie ma dużych wymagań. Wystarczy podłoże z waty, ligniny, czy inne, które dobrze absorbuje wodę. Układamy je w płaskim naczyniu, na przykład na talerzu i rozsypujemy ziarna. Jeśli będziemy pamiętać o codziennym podlewaniu w święta nasze oczy, ucieszą bujne, zielone listki - zachęcają na Fb Anna Ziółek Justyna Górska-Streicher z Muzeum Wsi Radomskiej.

Zapraszamy do nas: