Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

Koncerty

Rzecz o Urzeczu – film, koncerty i dyskusja w Kozienickim Domu Kultury

piątek, 30 października 2020 09:15 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom/Kapela Ze Wsi Warszawa
Kamil Zapora

Jak się okazuje, nie trzeba daleko szukać, żeby natknąć się na zupełnie inną, dawno zapomnianą kulturę. Czasem jest ona w naszym bezpośrednim sąsiedztwie. Opowiada o tym film „Zaginione Urzecze” i cykl związanych z tym wydarzeń promocyjnych. Jedno z nich miało miejsce wczoraj w Kozienickim Domu Kultury.

Urzecze to historyczny podwarszawski mikroregion etnograficzny, rozciągający się po obydwu brzegach Wisły, pomiędzy dawnymi ujściami Pilicy i Wilgi a mokotowskimi Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą. Jest on motywem przewodnim cyklu wydarzeń kulturalnych „Etnograficzna podróż wzdłuż środkowej Wisły”. Co jest takiego wyjątkowego w tej zapomnianej krainie? Mówi dr Łukasz Maurycy Stanaszek z Państwowego Muzeum Archeologicznego:

Wczoraj w Centrum Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach wyświetlono film „Zaginione Urzecze” przybliżający mikroregion i życie jego mieszkańców. Autorami muzyki do filmu była Kapela ze Wsi Warszawa.

Jak powiedzieli Piotr Gliński i Magda Sobczak-Kotnarowska z Kapeli, jest to częściowo efekt przypadku jak i ich dużego zainteresowania Wisłą:

Wczorajsze wydarzenie zostało zwieńczone koncertem Kapeli ze Wsi Warszawa. Jednak wcześniej mogliśmy posłuchać jeszcze jednego zespołu również związanego z naszym regionem – Kapeli Zdzisława Kwapińskiego. Jak przyznał lider, jego kapela również czerpie dużo inspiracji z kultury mieszkańców nadwiślańskich terenów:

Pomiędzy kolejnymi koncertami i seansem filmowym był czas na panel dyskusyjny z udziałem twórców filmu, autorów muzyki i dr Łukasza Maurycego Stanaszka - oczywiście na temat Urzecza.