Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Elżbieta z Schönau, dziewica i zakonnica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Odrowąż, Mroczków
Dziś jest: Piątek, 18 czerwca 2021

KULTURA

Dziedzictwo Puszczy Kozienickiej. Wystawa w Muzeum Wsi Radomskiej

wtorek, 11 maj 2021 15:36 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Artur Tabor
Elżbieta Warchoł

Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na wystawę fotografii przyrodniczej. Autorem fotografii jest Artur Tabor ur. w Radomiu jeden z najwybitniejszych polskich fotografów przyrody. Tragicznie zmarły podczas wyprawy do Mongolii w 2010 r. Należał do Związku Polskich Fotografów Przyrody. Specjalizował się w fotografowaniu i filmowaniu zwierząt w ich naturalnym środowisku, szczególnie ptaków. Jego prace można było podziwiać na wielu zbiorowych i indywidualnych wystawach fotograficznych. Współpracował z czasopismami o tematyce przyrodniczej, min.: "Zwierzaki", "National Geographic". Był autorem 7 albumów fotograficznych.

Na wystawie w kurniku dworskim z Konar eksponowanych będzie ponad 20 fotografii prezentujących walor przyrody Puszczy Kozienickiej, jest to część dużego zestawu fotografii powstałych z okazji jubileuszu powstania Kozienickiego Parku Krajobrazowego.

Organizatorzy dziękują żonie zmarłego artysty pani Jolancie Tabor oraz Dyrekcji Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych za pomoc w zorganizowaniu wystawy.

Wystawę oglądać będzie można od 14 maja do 31 sierpnia br., w kurniku dworskim z Konar. Kuratorem wystawy jest Sebastian Klochowicz.

Otwarcie wystawy odbędzie się w piątek, 14 maja br. o godzinie 13.00 w kurniku dworskim z Konar.

Artur Tabor (31.08.1968-2.07.2010), ur. w Radomiu w 1987 r. ukończył II LO im. M. Konopnickiej w Radomiu. W 1992 roku ukończył Wyższą Szkołę Rolniczo-Pedagogiczną w Siedlcach (obecnie Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny). Należał do Związku Polskich Fotografów Przyrody. Specjalizował się w fotografowaniu i filmowaniu zwierząt w ich naturalnym środowisku, szczególnie ptaków. Jego prace można było podziwiać na wielu zbiorowych i indywidualnych wystawach fotograficznych. Współpracował z czasopismami o tematyce przyrodniczej, min.: "Zwierzaki", "National Geographic". Był autorem 7 albumów fotograficznych "Bug. Nadbużańskie Podlasie", " Z Bliska i Z Daleka. Piła i Okolice","Kathmandu-Szkice", "Królestwo Dzikich Gęsi" (wspólny projekt z Przemysławem Szymońskim), "Bug - pejzaż nostalgiczny", "Wisła - królowa rzek". Jego najwybitniejszym dziełem był album "Sowy Polski", do którego materiał zbierał ponad 8 lat. Od 1998 roku zajmował się również realizacją filmów o tematyce przyrodniczej. Zrealizował 8 filmów, m.in. "Podlaski Przełom Bugu", "Góry Stołowe", "Małopolski przełom Wisły". Dwa tytuły "Czerwone bagno" i "Sowy Polski" zostały ukończone po jego śmierci. Od 2008 roku był jednym z prowadzących cykl filmów dokumentalnych dla TVP o polskiej przyrodzie "Dzika Polska". Zginął tragicznie w Mongolii. Senat RP w uznaniu zasług odznaczył go pośmiertnie medalem "Dobro Rzeczypospolitej Najwyższym Prawem". 10 maja 2019 roku Radni Gminy Jedlnia-Letnisko nadali Arturowi Taborowi tytuł honorowego obywatela.