Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Ignacy z Loyoli, prezbiter             Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Łączany
Dziś jest: Sobota, 31 lipca 2021

Koncerty

W Kozienickim Domu Kultury królowała muzyka ludowa

poniedziałek, 19 lipca 2021 08:17 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom/KDK
Kamil Zapora

W niedzielę w Kozienicach na jednej scenie spotkały się dwa zespoły ludowe: Kapela ze Wsi Warszawa i Wiesława Gromadzka z Przysuchy wraz z wnukami.

Niedzielny koncert został zorganizowany w ramach Mazowieckiego Szlaku Tradycji. Jego ideą jest prezentacja lokalnych muzyków ludowych, którzy mają możliwość wystąpić na jednej scenie razem z popularną w całym kraju Kapelą ze Wsi Warszawa. Mówi Maciej Szajkowski z Kapeli:

Muzyk podkreślił związki Kapeli z Ziemią Kozienicką:

Wiesława Gromadzka z Przysuchy to mistrzyni harmonii pedałowej. Harmonistka wychowała się w domu, w którym zawsze obecna była muzyka. Jej ojciec Stefan Kołaziński był znanym skrzypkiem, a kiedy postanowił uczyć się grać na harmonii dołączyła do niego 14-letnia wówczas Wiesława. Muzykowali wspólnie na weselach, zabawach i potańcówkach. W niedzielę na scenie towarzyszyły wnuczęta: Monika Maciejczak i Mateusz Berliński.

Pani Wiesława na swoim koncie ma nagrodę im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej", którą zdobyła z ojcem w 2003 roku. Jest też laureatką nagrody Muzyka Źródeł Programu II Polskiego Radia. Dwa lata później pani Wiesława debiutowała na planie filmowym Pawła Pawlikowskiego. W produkcji pt. „Zimna woja” zagrała utwór „Oj moja dana, nie wyjdę za pana”.