Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Łukasz, Ewangelista              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radom (Św. Łukasza)
Dziś jest: Poniedziałek, 18 października 2021

KULTURA

Koncerty African Music School w Radomiu

środa, 15 września 2021 23:23 / Autor: Wojciech Sałek
Foto:Wojtek Sałek/Radio Plus Radom
Wojciech Sałek

Goście z dalekiej Afryki, dwa koncerty i jeden cel - wsparcia fundacji prowadzącej szkołę African Music School w Republice Środkowoafrykańskiej. Pierwszy koncert w czwartek 16 września w Szkole Muzycznej a drugi w kościele św. Stefana na Idalinie 17 września.

Radom szczepienia

Zdolni uczniowie AMS przyjechali do Polski w ramach trasy koncertowej, podczas której będą zbierać pieniądze na swą szkołę. W tej chwili jest ona w trakcie budowy – będzie tam sala koncertowa, sala nagrań, 10 klas lekcyjnych, biblioteka, jadalnia, kuchnia i 5 pokoi mieszkalnych dla nauczycieli. Całkowity koszt budowy szkoły wynosi 4 miliony złotych.

W czwartek 16 września o 18.00 goście z AMS zagrają wraz młodymi muzykami. To inicjatywa Moniki Zatorskiej-Maksymiuk, kierownika sekcji instrumentów dętych i perkusji. W te działania włączyły się formacje: zespół dziecięcy Modern - Olga Babiarz, Joanna Pogodzińska i kwintet akordeonowy - Tomasz Gieroń oraz zespół Impacto De RADOM, Mateusz Skórkiewicz a także Gospel Radom.

W piątek goście z Afryki pojawią się w kościele św. Stefana na Idalinie, gdzie wraz z zespołem Jak Najbardziej zagrają i zaśpiewają i będą wielbić Pana. Na wszystkie te wydarzenia wstęp wolny a podczas obu koncertów będzie możliwość wsparcia fundacji prowadzącej szkołę poprzez zakup płyt uczniów.

Z organizatorami koncertów w programie #PopoludniePlus rozmawiali Magda Gliszczyńska i Wojtek Sałek:

Warto jeszcze przedstawić kogoś, kto stoi za tym projektem.

Ojciec Benedykt Pączka jest kapucynem, który od momentu wstąpienia do zakonu marzył o wyjeździe na misję. Przez lata koordynował prace misjonarzy z Krakowa, aż w końcu w 2013 roku wyjechał do Afryki na misję. Spotkał tam dzieci, które doświadczyły wojny i strachu o życie swoje i bliskich. Wiele z nich ma starsze rodzeństwo wśród rebeliantów, a część z ich krewnych musiało uciekać zagranicę. Ojciec Benedykt chciał pokazać tym dzieciom, że przemoc nie jest rozwiązaniem, a siła tkwi w edukacji i rozwoju swoich pasji, a nie w używaniu broni. Sam pomysł szkoły muzycznej wziął się natomiast z talentu muzycznego, który brat Benedykt zaobserwował u spotkanych dzieci. Misjonarz postanowił rozwinąć go i jednocześnie stworzyć miejsce, gdzie dzieci będą mogły uporać się ze swoimi traumami. Tak powstała szkoła muzyczna African Music School – szkoła muzyczna założona przez fundację AKEDA i prowadzona właśnie przez ojca Benedykta Pączkę. Jest to jedyna szkoła w Afryce, w której uczą polscy muzycy – w tym Norbert Wardawy, współpracujący z zespołem Big Cyc. Około osiemdziesiątka dzieci uczy się w AMS języka angielskiego, śpiewu i gry na instrumentach. Hasło szkoły brzmi: „Instrumenty zamiast broni”.