Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Zygmunt, król i męczennik
Dziś jest: Czwartek, 02 maja 2024

RADOM

Radomska rehabilitacja staje na nogi?

poniedziałek, 21 maj 2018 11:54 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Gruntowny remont dawnego pawilonu ginekologiczno-położniczego, nowy - sześciopiętrowy - budynek, przeniesienie łóżek z oddziału rehabilitacji przy ul. Giserskiej i wszystkie poradnie w jednym miejscu. Miasto ogłosiło przetarg na budowę Centrum Rehabilitacji przy ulicy Narutowicza w Radomiu.

Wszystko w jednym miejscu

W planach jest utworzenie w Radomiu kompleksowego Centrum Rehabilitacji, do którego w całości przeniesiony zostanie oddział rehabilitacji z ulicy Giserskiej, w sumie pięćdziesiąt cztery łóżka. Do nowej siedziby przeniesiony będzie także zakład rehabilitacji z budynku głównego miejskiego szpitala. W Centrum znajdą się również poradnie specjalistyczne związane z rehabilitacją: chirurgia, ortopedia, neurologia i urologia. Znajdą się tu również pracownie RTG czy USG, a także gabinety lekarskie, zabiegowe i terapeutyczne. W ramach ogłoszonego przetargu kupowany będzie również sprzęt: łóżka, szafki przyłóżkowe, wyposażenie gabinetów lekarskich i zabiegowych oraz podstawowy sprzęt rehabilitacyjny. Centrum znajdzie się w budynku dawnego pawilonu ginekologiczno-położniczego przy ul. Narutowicza. Bryła budynku pozostanie bez zmian, natomiast wnętrze przejdzie gruntowny remont. Natomiast w miejscu, gdzie obecnie znajdują się solary powstanie nowy - siedmiokondygnacyjny - budynek z garażem podziemnym. Wokół starej ginekologii przebudowana zostanie infrastruktura komunikacyjna: powstaną osiemdziesiąt cztery miejsca parkingowe, drogi dojazdowe zostaną poprawione. Przeprowadzony będzie także dojazd między ulicami Narutowicza a Tochtermanna. Powstanie również przejście podziemne między stara ginekologią, a centrum szpitala. Będzie również sprzęt rehabilitacyjny na powietrzu, podobny do tzw. "siłowni pod chmurką". Szczegóły projektu przedstawił podczas konferencji prasowej wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik:

Przetarg na inwestycję został ogłoszony. Nie obejmuje on jednak zakupu dodatkowego sprzętu specjalistycznego, którego koszt szacowany jest na ok. dziesięć milionów złotych. - Cały czas szukamy pieniędzy zewnętrznych. - zapewnia wiceprezydent Zawodnik. - Patrzymy na różne strony: na marszałka, na rządzących, którzy deklarują duże wsparcie dla tej inwestycji.

Otwarcie ofert zaplanowane jest na 26 czerwca. Centrum ma być gotowe do jesieni 2020 roku.

Będzie nowocześnie

Pacjenci korzystają z rehabilitacji zarówno w placówce przy ul. Giserskiej, ale także w szpitalu miejskim. Teraz wszystkie usługi znajdą się w jednym miejscu. - W oddziałach rehabilitacyjnych radomskiego szpitala rocznie leczonych jest około ośmiuset pacjentów. Mamy zakład, który przyjmuje pacjentów ambulatoryjnie, mamy nowoczesny sprzęt. To Centrum jest bardzo potrzebne. - mówi Grażyna Penza - Zastępca Dyrektora do spraw Eksploatacyjnych Radomskiego Szpitala Specjalistycznego:

To będzie jedno z najnowocześniejszych centrów w Polsce - zapowiada prezydent Radomia Radosław Witkowski. Zwraca również uwagę na fakt, że będzie to placówka prywatna:

W jednym miejscu... dwie rehabilitacje?

W piątek działacze radomskich struktur Prawa i Sprawiedliwości poinformowali, że budowa Oddziału Rehabilitacji szpitala miejskiego ma być pierwszą decyzją po jesiennych wyborach nowego prezydenta z ramienia PiS. Pisaliśmy o tym tutaj. - Prezydent od czterech lat ma tę dokumentację i dzisiaj - chwilę przed wyborami - sobie o niej przypomina. - mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Kosztowniak:

- Mam wrażenie, że to duży rozmach jeśli chodzi o planowanie. Podobne deklaracje padały dwa lata temu w sprawie centrum wsparcia logistycznego i nowej siedziby Polskiej Grupy Zbrojeniowej. - komentuje prezydent Radosław Witkowski i pyta: - Rozumiem, że to będzie kolejny oddział rehabilitacji, obok tego, który my zbudujemy do roku 2020?

Budowa nowego oddziału ma kosztować ok. 46 milionów złotych, w budżecie na ten rok radni zarezerwowali 7 milionów złotych.