Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: 14 sierpnia 2020

RADOM

Szpital na Józefowie ma 20 lat!

piątek, 05 października 2018 19:00 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MN/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Wielka Gala Jubileuszowa odbyła się dziś w auli głównej Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego na radomskim Józefowie. Były medale, listy gratulacyjne, podziękowania i wspomnienia. W uroczystościach wziął udział wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

Dwadzieścia lat istnienia Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego to czas ogromnego postępu w medycynie oraz ludzi, którzy przez te lata nieśli profesjonalną pomoc. Jubileusz to też okazja do wspomnień, jak wiele się zmieniło w wyposażeniu lecznicy, metodach diagnostycznych i jak bardzo wzrosły możliwości leczenia pacjentów. Jubileusz to także okazja do wspomnień o ludziach, którzy tworzyli historię szpitala, a także o tych, którzy budują jego przyszłość. - Chcę podziękować całemu personelowi za wytrwałą pracę, trud i poświęcenie podejmowane dla ratowania zdrowia i życia pacjentów - mówił prezes lecznicy Tomasz Skura:

Historia placówki sięga 1981 roku, kiedy rozpoczęto budowę szpitala na Józefowie. To było wówczas wielkie wydarzenie w historii miasta, regionu i lokalnej służby zdrowia. Miały się wówczas urzeczywistnić marzenia na miarę potrzeb – kładąc kres dotkliwemu deficytowi łóżek szpitalnych w województwie radomskim. W tamtym czasie marzeniem było zbliżyć się do średniej krajowej, osiągnąć wskaźnik liczby łóżek na 1000 mieszkańców, pragnieniem było równać do najlepszych.

Budowa szpitala postępowała powoli, napotykała na liczne trudności, były nawet na początku plany, by to było centrum biznesowe, a nie lecznicze, niektórzy nie wierzyli że się uda, media pisały „chory szpital”.

Przełomowym okazał się rok 1995 i 1996. Tempo budowy szpitala uległo widocznemu przyspieszeniu. Powróciły marzenia, ale zmieniły się cele. Już nie ilość łóżek szpitalnych wyznaczała poziom lecznictwa, lecz możliwości szybkiej diagnostyki i wysoko specjalistycznego leczenia. Zmieniały się cele, ale jedno pozostało bez zmian. Nadrzędną wartością było dobro pacjenta, oczekującego na szybką, skuteczną pomoc lekarską.

1998 rok – to był czas kiedy zakończyła się batalia o nowoczesny wizerunek szpitala. W Radomiu powstał piękna, doskonale wyposażona placówka lecznictwa zamkniętego i wysoko wykwalifikowana kadra – prawdziwa perła na Mazowszu.

- Mamy się czym pochwalić - mówi członek zarządu woj. mazowieckiego Rafał Rajkowski:

Dziś Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o. jest największym szpitalem w południowej części województwa mazowieckiego. Do dyspozycji pacjentów ma 760 łóżek szpitalnych. Świadczenia zdrowotne udzielane są w 21 oddziałach szpitalnych, w których rocznie leczonych  jest ok. 37 tys. pacjentów. Jako jedyna placówka na tym obszarze leczy pacjentów wymagających interwencji kardiochirurgicznych, neurochirurgicznych, diagnostyki i leczenia z zakresu onkologii klinicznej, chirurgii dziecięcej oraz otolaryngologii.

Szpital posiada blok operacyjny z dziewięcioma nowocześnie wyposażonymi salami operacyjnymi. A ostatnio wizytówką jest niedawno oddana do użytku sala hybrydowa. Udzielając świadczeń zdrowotnych zawsze najważniejszym jest – zadowolenie pacjenta. Aby to osiągnąć lekarze, pielęgniarki oraz pozostali pracownicy medyczni nieustannie pogłębiają swoją wiedzę i umiejętności, dzięki czemu możliwe jest np. przeprowadzanie innowacyjnych zabiegów z różnych dziedzin.

Podczas uroczystej gali nie zabrakło podziękowań i nagród. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny otrzymał honorową odznakę „Zasłużony dla Mazowsza” - to odznaka honorowa, którą od 2006 roku nadaje Sejmik Województwa Mazowieckiego. Odznaka jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem za szczególne zasługi dla Mazowsza, przyznawana osobom, czy instytucjom, które w istotny sposób przyczyniły się do rozwoju Województwa Mazowieckiego w różnych dziedzinach, m.in. w takich jak służba zdrowia.

Medalami Pro Mazovia – wyróżnieniem okolicznościowym nadawanym od 2006 roku przez Marszałka Województwa Mazowieckiego za całokształt działalności zawodowej, społecznej, publicznej lub realizację swoich zadań na rzecz Województwa Mazowieckiego uhonorowani zostali: profesor Jerzy Szaflik – okulista, konsultant krajowy okulistyki, który pomagał przy tworzeniu okulistyki w mazowieckim szpitalu; doktor Wojciech Dworzański - ordynator oddziału wewnętrznego II; doktor Tadeusz Lewandowski – pierwszy ordynator Oddziału Anestezjologii,doktor Andrzej Szmigiel – ordynator oddziału ortopedii oraz Bożenna Pacholczak - dyrektor lecznicy w latach 1999-2006, obecnie dyrektor ds. ekonomicznych i finansów.

Marszałek Mazowsza przyznał także Dyplomy Uznania. W gronie 129 osób znaleźli się emerytowani i obecni lekarze, pielęgniarki oraz pracownicy administracji.

Wśród gości znaleźli się m.in. poseł RP Anna Maria Białkowska, poseł Anna Kwiecień, członek Zarządu Woj. Mazowieckiego Rafał Rajkowski, radny Sejmiku Zbigniew Gołąbek, wiceprezydent Jerzy Zawodnik, starosta radomski Mirosław Ślifirczyk,przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych Małgorzata Sokulska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu doktor Lucyna Wiśniewska, dziekan wydziału o zdrowiu UTH prof. Zbigniew Kotwica, kierownik delegatury NFZ Andrzej Cieślik i dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Agnieszka Gonczaryk oraz dyr. RSS w RadomiuMarek Pacyna, dyr. Szpitala w Krychnowicach Włodzimierz Guzowski oraz dyrektorzy Szpitali Powiatowych.

Galę uświetnił koncert „Accordions for World” - trio akordeonowe w składzie Piotr Motyka, Piotr Poterała i Mikołaj Skopek.

Zapraszamy do nas: