Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein), dziewica i męczennica
Dziś jest: 09 sierpnia 2020

Samorząd

Zmiany w kolegium prezydenckim. Bez Karola Semika, za to z Mateuszem Tyczyńskim

środa, 27 maj 2020 13:09 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Od 1 czerwca sprawami edukacji i oświaty w Radomiu zajmować się będzie wiceprezydent Katarzyna Kalinowska. Tym samym przejmie obowiązki po wiceprezydencie Karolu Semiku, który z funkcją żegna się po ponad pięciu latach. Natomiast stanowisko trzeciego zastępcy prezydenta powierzone zostało Mateuszowi Tyczyńskiemu - dotychczasowemu dyrektorowi Kancelarii Prezydenta.

Zmiany personalne w kolegium prezydenckim

O zmianach poinformował podczas konferencji prasowej prezydent Radomia Radosław Witkowski. - To najlepszy czas na to, aby zdiagnozować nowe wyzwania, jakie przed nami stoją, nowe realia, jakie przyniósł COVID-19 i skutki walki z nim w naszym mieście. Stąd takie decyzje personalne - wyjaśnia prezydent Radosław Witkowski i dodaje: - Nie boję się i nigdy nie bałem się decyzji personalnych: 

- Decyzje personalne zawsze są trudne, bo niosą za sobą ryzyko czegoś nieznanego. Powierzając nowe funkcje pani prezydent Kalinowskiej czy panu prezydentowi Tyczyńskiemu, ja też spodziewam się określonych efektów - dodaje prezydent Witkowski: 

Od 1 czerwca kolegium prezydenckie kształtować się będzie następująco:

  • Prezydent Radosław Witkowski
  • I Zastępca Prezydenta Jerzy Zawodnik
  • II Zastępca Prezydenta Katarzyna Kalinowska
  • III Zastępca Prezydenta Mateusz Tyczyński

Nowa wizja radomskiej oświaty

Za pięć i pół roku współpracy wiceprezydentowi Karolowi Semikowi podziękował prezydent Radosław Witkowski. - To był czas wielu wyzwań, miesiące ciężkiej pracy. Dziękuję, że mogliśmy te zadania, te wyzwania, ale również problemy wspólnie pokonać. Uznaję, że radomska edukacja po tych latach jest dużo mocniejsza, a te problemy związane z reformą edukacji udało nam się przejść w Radomiu suchą stopą: 

Obowiązki wiceprezydenta Karola Semika przejmie wiceprezydent Katarzyna Kalinowska, która od ponad roku jako zastępca prezydenta sprawuje nadzór nad Wydziałami: Architektury i Geodezji oraz Biurami: Obsługi Radomskiej Strefy Gospodarczej i Działalności Gospodarczej i Zezwoleń. 

Wiceprezydent Katarzyna Kalinowska nie kryje radości z powierzonego Wydziału Edukacji. Podczas konferencji prasowej przedstawiła swoje główne założenia. - Ten czas COVID-u to czas, w którym objawiły się mocne i słabe strony również naszego lokalnego systemu edukacji. Biorąc pod uwagę to, że e-learning i kształcenie zdalne niewątpliwie wpisze się na stałe w proces kształcenia, myślę, że wokół tego powinniśmy starać się budować nasze lokalne specjalizacje - mówi wiceprezydent Kalinowska. W planach jest m.in standaryzacja pracowni informatycznych, zagospodarowanie nieruchomości należących do miasta na rzecz oświaty, współpraca między szkołami a Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym, koordynacja systemu szkolnictwa specjalnego czy wprowadzenie matury międzynarodowej do radomskich szkół:

Za pięć i pół roku współpracy z placówkami oświatowymi oraz kulturalnymi podziękował wiceprezydent Karol Semik. Nie zabrakło podziękowań dla kolegium prezydenckiego, pracowników Urzędu Miejskiego czy dziennikarzy. W swoim wystąpieniu wiceprezydent Semik zacytował jeden z utworów "Piwnicy pod Baranami":

 

Bez dyrektora Kancelarii Prezydenta, ale z nowym trzecim zastępcą

Prezydent Radosław Witkowski zrezygnował ze stanowiska dyrektora Kancelarii Prezydenta. Biuro Prezydenta podlegać będzie bezpośrednio pod prezydenta Radomia. Kompetencje Kancelarii Prezydenta, Wydział Kultury, Wydział Komunikacji Społecznej, Promocji Miasta i Turystyki, Wydział Gospodarki Komunalnej i Lokalowej, Wydział Inwestycji, Biuro Sportu oraz Biuro Informacji Prasowej i Publicznej podlegać będzie pod III zastępcę prezydenta, którym od najbliższego poniedziałku będzie Mateusz Tyczyński - dotychczasowy dyrektor wspomnianej Kancelarii. 

 - Jeśli chodzi o część inwestycyjną, chciałbym postawić na partnerskie relacje z fachowcami, których zatrudniamy, ale też bardzo twardy nadzór i kontrolę, bo na pewno taka potrzeba się rysuje. Ten drugi moduł można nazwać wizerunkowym dla miasta - sport, kultura, promocja, turystyka. Cieszę się, że to będzie w jednych rękach, bo te dziedziny się przenikają i ten efekt synergii może przynieść dobre owoce - mówi Mateusz Tyczyński: 

 

Ponadto wiceprezydent Mateusz Tyczyński będzie nadzorował pracę MZDiK, ZUK, MZL i Cmentarza Komunalnego. 

Na stanowisku I zastępcy prezydenta pozostaje wiceprezydent Jerzy Zawodnik, który odpowiedzialny jest za Wydziały: Zdrowia i Polityki Społecznej, Funduszy Unijnych, Ochrony Środowiska i Rolnictwa , Obsługi Nieruchomości Publicznych, Nieruchomości Gminnych oraz  Nieruchomości Skarbu Państwa. Pod Jerzego Zawodnika podlegają również Biura: Miejskiego Konserwatora Przyrody i Rewitalizacji. 

Zapraszamy do nas: